Promują historię, edukują młode pokolenie i dbają o miejsca pamięci. Intensywny wrzesień SRH 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

Promują historię, edukują młode pokolenie i dbają o miejsca pamięci. Intensywny wrzesień SRH 1. Pułku Strzelców Podhalańskich AK

Udział w plenerowych inscenizacjach, piknikach historycznych, uroczystościach patriotycznych oraz zdjęciach do filmu. Członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 1. Pułku Strzelców Podhalańskich aktywnie biorą udział w wydarzeniach, które mają na celu promowanie historii i upamiętnianie bohaterów wojennych. Wrzesień był dla stowarzyszenia ze Słopnic niezwykle intensywny.

Rekonstruktorzy wzięli udział w Marszu Gen. Nila od Zmierzchu do Świtu.

Naszą rolą było zrobienie tła historycznego do całości tego niezwykłego wydarzenia, nawiązując do historii walk Zgrupowania Armii Krajowej  „Murawa”. Wprowadzenie do tej drugowojennej historii rozpoczęli przyjaciele z GRH 78. Sturmdivison, prezentując przy bazie zawodów, znajdującej się w Ośrodku Wypoczynkowo-Turystycznej „Kamiennik”, wyposażenie, umundurowanie wojsk niemieckich. Następnie na Suchej Polanie, wspólnie odegraliśmy inscenizację historyczną, nawiązując do walk z września 1944 roku, zgrupowania „Murawa” z obławą przeciwpartyzancką – relacjonują członkowie stowarzyszenia w mediach społecznościowych.

Nie zabrakło ich również w plenerowych widowiskach historycznych w Opatowie i Woli Sękowej, a także podczas wizyty attache wojskowego Wielkiej Brytanii w Polsce, płk. Toma Blythe’a z Królewskiej Piechoty Morskiej wraz z delegacją żołnierzy brytyjskich stacjonujących w Polsce. Wizyta rozpoczęła się od zwiedzenia Izby Historycznej w Słopnicach Górnych. Delegacja udała się też na Dzielec i Polanki w Szczawie.

16 września, po raz pierwszy, SRH ze Słopnic wzięło udział w Święcie 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach. Oprócz przygotowanej dla żołnierzy i gości, prezentacji uzbrojenia, umundurowania i wyposażenia żołnierzy 1. PSP AK, w imieniu całego stowarzyszenia wiązankę złożył pod pomnikiem patrona jednostki płk pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego, prezes zarządu – Paweł Sułkowski.

Członków stowarzyszenia można było również spotkać w Miechowie na wspólnym stoisku z krakowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej, a także w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. 24 września odbył się tam ostatni piknik historyczny organizowany w ramach projektu „Z Miłości do Polski. Armia Krajowa” , realizowanego wspólnie z głównym partnerem – Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego i Instytutem Pamięci Narodowej, Oddział w Krakowie.

– Na naszym stoisku zaprezentowaliśmy z wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, żołnierzy Armii Krajowej – informują rekonstruktorzy.

Wrzesień zakończył się wykładem dla żołnierzy Limanowskiego 114. Górskiego Batalionu WOT.

Przedstawiliśmy genezę, strukturę, historię konspiracji akowskiej na Limanowszczyźnie, uzupełniając całość informacjami o najważniejszych walkach, postaciach, życiu codziennym, uzbrojeniu i umundurowaniu – czytamy na oficjalnym profilu stowarzyszenia.

 

źródło: SRH 1. PSP AK; oprac. MAG

fot. SRH 1. PSP AK

Zobacz również