„Cichociemni na Ziemi Limanowskiej. Rola elitarnych żołnierzy podziemia w Inspektoracie AK Nowy Sącz” – wykład dr. Dawida Golika

„Cichociemni na Ziemi Limanowskiej. Rola elitarnych żołnierzy podziemia w Inspektoracie AK Nowy Sącz” – wykład dr. Dawida Golika

Gminna Biblioteka Publiczna w Starej Wsi – Filia w Męcinie zaprasza 25 listopada o godz. 16:00 na wykład dr. Dawida Golika pt. „Cichociemni na Ziemi Limanowskiej. Rola elitarnych żołnierzy podziemia w Inspektoracie AK Nowy Sącz”.

Dr Dawid Golik – historyk, politolog, wykładowca akademicki; adiunkt w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie; główny specjalista w pionie poszukiwań i identyfikacji Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie; autor książek i artykułów dotyczących II wojny światowej, niemieckiego aparatu okupacyjnego w Generalnym Gubernatorstwie, dziejów Armii Krajowej, a także konspiracji i oporu społecznego w Polsce w okresie powojennym; edukator i popularyzator historii, m.in. w ramach stowarzyszeń MSMH „Rawelin” oraz SRH 1. PSP AK.

Cichociemni – żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, którzy zgłosili się do służby w kraju i zostali zrzuceni do Polski w czasie II wojny światowej. Stanowili bez wątpienia elitę pionu wojskowego Polskiego Państwa Podziemnego. Początkowo przydzielano im zadania specjalne lub wykorzystywano jako instruktorów dla kadr Armii Krajowej. Z czasem jednak żołnierze tej formacji trafiali niemal w każdy zakątek okupowanej Polski – także na Limanowszczyznę. Jako pierwszy znalazł się tam w połowie 1944 r. ppor. cc Feliks Perekładowski „Przyjaciel”, który choć zrzucony do kraju pod Łańcutem, został zastępcą dowódcy działającego w Beskidach Oddziału Partyzanckiego AK „Wilk”. Po nim w szeregach podhalańskiej i beskidzkiej partyzantki znaleźli się już skoczkowie, który w listopadzie i grudniu 1944 r. wylądowali na szczawskich Polankach. Było ich łącznie dwunastu, a wśród nich specjaliści od dywersji, ale też od łączności radiowej.

 

źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG

fot. GBP w Starej Wsi

Zobacz również