Nasadzenia, beebomby, budki dla owadów, wykłady i warsztaty, czyli jak mieszkańcy gminy Łukowica pomagają zapylaczom

Nasadzenia, beebomby, budki dla owadów, wykłady i warsztaty, czyli jak mieszkańcy gminy Łukowica pomagają zapylaczom

W Łukowicy podsumowano projekt „Małopolska Pszczoła”, który był realizowany przede wszystkim w szkołach podstawowych na terenie gminy. Zaangażowani byli także seniorzy z Klubu Seniora w Roztoce, przedszkolaki z Przedszkola Samorządowego „Miś Uszatek” w Łukowicy oraz pracownicy Zespołu Obsługi Edukacji. Projekt aktywnie wspierali radna wojewódzka Marta Mordarska i wójt Bogdan Łuczkowski.

Przy szkołach w Świdniku, Młyńczyskach, Jadamwoli, Jastrzębiu, Przyszowej, Roztoce, Łukowicy i Stroniu oraz w parku w Łukowicy pojawiły się rośliny miododajne, budki dla trzmieli, domki dla pszczół murarek i innych zapylaczy. W ramach projektu dzieci wysłuchały wykładów na temat bioróżnorodności i dzikich zapylaczy, i same dzieliły własnymi doświadczeniami. Dzięki wspólnemu sadzeniu drzewek, krzewów i wieloletnich bylin uczniowie mogli spędzić czas na świeżym powietrzu.  

W ramach zajęć wykonywano również beebomby, czyli bomby siewne z nasion roślin przyjaznych pszczołom pomieszane ze specjalną ziemią i zapakowane w torebki biodegradowalne. Następnie rozrzucano je w okolicznych fosach, nieużytkach i innych miejscach, a mapy lokalizacji zgłaszano do konkursu „Mapa beebomb”. Uczniowie z 9 szkół podstawowych, uczestniczących udział w projekcie, przygotowali łącznie 20 map. Zwycięzcy otrzymali vouchery, za które będą mogli sfinansować jakiś niezbędny zakup dla swojej klasy. Wszystkie klasy, biorące udział w konkursie, otrzymały pamiątkowe dyplomy, drobne upominki. Wystawa pokonkursowa w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Łukowicy nosi tytuł „W gminie Łukowica pomagamy zapylaczom”.

„Małopolska pszczoła” przechodzi do historii gminy Łukowica. W bezpośrednie działania związane z projektem zaangażowanych zostało ponad 1 000 osób, w tym m.in ponad 700 uczniów ze szkół podstawowych, kilkudziesięciu nauczycieli, ok. 160 przedszkolaków, ok. 20 seniorów Klubu Seniora w Roztoce. Posadzonych zostało łącznie 740 sztuk drzew krzewów i bylin miododajnych, rozsianych 15 kg nasion roślin miododajnych – podsumowują organizatorzy.

Projekt został zrealizowany przez Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne STYK dzięki wsparciu finansowemu Województwa Małopolskiego oraz Gminy Łukowica. Opiekunką działań była Natalia Śmierciak.


źródło: Stowarzyszenie STYK; oprac. MAG

fot. Stowarzyszenie STYK

Zobacz również