Powietrzna pompa ciepła i jej działanie. Czemu warto?

Powietrzna pompa ciepła i jej działanie. Czemu warto?

Powietrzna pompa ciepła jest jednym z wariantów coraz bardziej popularnego systemu ogrzewania. Na jej wybór wpływa nie tylko dbałość o czyste środowisko i zwiększona wrażliwość ekologiczna, ale przede wszystkim prosty rachunek nakładów i zysków w dłuższym okresie. Co warto wiedzieć o działaniu pompy i jej zaletach? Oto kilka ważnych kwestii.

Jakie wady ma powietrzna pompa ciepła? Zużycie prądu  pozornie może odstraszać, ale w rzeczywistości jest ono bardzo niewielkie, zwłaszcza w stosunku do tradycyjnego ogrzewania elektrycznego. W dobie problemów z opałem w postaci węgla to nowoczesne i przyjazne środowisku urządzenie może się jawić jako prawdziwe wybawienie. Jak działa powietrzna pompa ciepła i dlaczego warto jej zaufać? Podpowiadamy. 

Zasada działania powietrznej pompy ciepła

Jak działają powietrzne pompy ciepła i co warto wiedzieć przed ich wyborem? Renomowani producenci takich rozwiązań starają się dobrze informować swoich klientów o oferowanych systemach (sprawdź szczegóły na https://www.revoltenergy.eu/). W przypadku urządzeń powietrznych zasadą działania jest wykorzystywanie energii z powietrza na zewnątrz budynku. Tak pobrana energia cieplna wykorzystywana jest dla ogrzewania wody i budynku.  

W porównaniu do innych pomp ciepła, urządzenia powietrzne uważane są za bardzo wydajne. Nie bez znaczenia jest także to, że nie wymagają skomplikowanego i bardzo inwazyjnego montażu. Z powodzeniem można je stosować tam, gdzie pierwotnie nie przewidywano takiego rozwiązania. 

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Co do zasady wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje powietrznych pomp ciepła. Chodzi o urządzenia typu split lub monoblok.

Pompy ciepła powietrzne rodzaju split składają się z dwóch współdziałających ze sobą modułów. Pierwszy instalowany jest na zewnątrz, drugi zaś w środku budynku. W module zewnętrznym montowane są m. in. sprężarka, parownik i wentylator. Część wewnętrzna z kolei to skraplacz, podgrzewacz i pompa obiegowa. Do połączenia wykorzystywane są rury chłodnicze.

Z kolei pompy ciepła powietrzne typu monoblok składają się tylko z jednego urządzenia, które montowane jest na zewnątrz budynku. Kompaktowych wymiarów aparatura posiada wszelkie niezbędne części układu. Jest ona podłączona do stacji hydraulicznej lub centrali grzewczej. 

Dlaczego inwestycja w powietrzną pompę ciepła może być dobrym rozwiązaniem?

Dlaczego inwestycja w powietrzną pompę ciepła może być doskonałym wyjściem? Przede wszystkim skłaniają do niej problemy z dostawami i wysokie ceny surowców energetycznych. Dodatkowo pompy ciepła są stosunkowo przyjazne dla środowiska naturalnego. 

Wyróżnia je przy tym wysoka sprawność. Wystarczy czerpanie 25% energii ze źródeł nieodnawialnych po to, aby pozostałe 75% można było wykorzystywać z powietrza. Dodatkowo powietrzne pompy ciepła mają pewną przewagę np. nad gruntowymi. Chodzi o to, że dla ich działania nie jest potrzebne wybudowanie specjalnej instalacji, która zwiększa koszty i czasochłonność przedsięwzięcia.  

 

Zobacz również