W minionym roku pożegnaliśmy wiele zasłużonych osób

W minionym roku pożegnaliśmy wiele zasłużonych osób

W minionym roku pożegnaliśmy wiele osób, które poprzez swoją pracę i przykład życia wywarły wpływ na lokalną społeczność. Byli wśród nich ludzie kultury, sportu, pedagodzy, duchowni, działacze społeczni i samorządowcy.

22 listopada 2021 r. w wieku 91 lat zmarła Maria Markiewicz, wybitna gawędziarka, regionalistka, założycielka Koła Gospodyń Wiejskich w Porąbce, w którym przez 35 lat pełniła funkcję przewodniczącej. Śp. Maria Markiewicz była zwyciężczynią wielu konkursów i festiwali folklorystycznych. Dwukrotnie otrzymała grand prix „Bukowiańskiego Buka”. Została uhonorowana Odznaką Zasłużonych dla Kultury. Pisała scenariusze widowisk i obrzędów ludowych, a także wiersze i opowiadania w gwarze dobrzańskiej. Niejednokrotnie wspierała Gminny Ośrodek Kultury w Dobrej ogromną wiedzą na temat kultury ludowej. Została zapamiętana jako osoba życzliwa i uśmiechnięta.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia do wieczności odszedł ks. kanonik Stanisław Wojcieszak. Urodził się w 1951 roku w Słopnicach. Święcenia kapłańskie przyjął w 1975 r. Przez wiele lat posługiwał jako wikariusz w parafiach diecezji tarnowskiej, a w latach 1988-2008 był proboszczem w parafii w Ochotnicy Dolnej. W ostatnich latach był rezydentem parafii w Limanowej. Jako Honorowy Obywatel Słopnic, zawsze czynnie wspierał rodzinną gminę. Śp. ks. Stanisław Wojcieszak był autorem licznych publikacji i duszpasterzem złazu na Mogielicy. Malował także na szkle, a jego twórczość była prezentowana podczas wielu wystaw. Mszy świętej pogrzebowej przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż. Ks. Wojcieszak spoczął na cmentarzu w Słopnicach.

Na początku stycznia zmarł Zygmunt Kłosowski – artysta malarz i rzeźbiarz, syn Bronisława i wnuk Karola, znanych zakopiańskich artystów. Mieszkał w Męcinie. Malował głównie pejzaże, martwą naturę oraz miniaturowe impresje. Wspólnie z żoną, Jolantą, prezentował dzieła na wystawach w kraju i za granicą. Ich dom był miejscem spotkań artystów i miłośników sztuki.

W pierwszym miesiącu 2022 r. zmarł również Kazimierz Strug, który przez ponad 30 lat pracował w Powiatowej Komendzie Policji w Limanowej.

W styczniu pożegnaliśmy także Stanisława Nieczarowskiego – wieloletniego radnego powiatu limanowskiego. To smutne wydarzenie komentowali samorządowcy. Starosta Mieczysław Uryga: „Ta wiadomość bardzo mnie zaskoczyła. Bardzo dbał o sprawy regionu, z którego się wywodził. Był bardzo zaangażowany i wierzył, że, to, co robi ma sens”. Ewa Filipiak, ówczesna przewodnicząca Rady Powiatu Limanowskiego: „Jestem zszokowana tą wiadomością. Nie zawsze się zgadzaliśmy, ale to była jedna z nielicznych osób, które miała swoje poglądy. Niejednokrotnie mnie wspierał. Doceniam tego człowieka, bo wykazywał się pracowitością i elokwencją”. 

Z kolei środowisko nauczycielskie i byli uczniowie żegnali Marię Mankę – emerytowaną nauczycielkę przedmiotów zawodowych, która przez ponad 40 lat pracowała w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej. Pani profesor została zapamiętana jako osoba zawsze życzliwa, uśmiechnięta, bardzo lubiana przez uczniów, koleżanki i kolegów. Oprócz wiedzy dawała lekcję skromności, pogody ducha, dobroci, zrozumienia dla drugiego człowieka.

W styczniu zmarła również Irena Sewiło, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 w Przyszowej. Wychowała wiele pokoleń młodych ludzi. W historii szkoły zapisała się jako uśmiechnięta, szczera i otwarta na problemy dzieci i młodzieży wychowawczyni, a także pełna entuzjazmu, życzliwości i humoru, zawsze gotowa do pomocy koleżanka.

Na cmentarzu parafialnym w Mszanie Dolnej spoczął śp. Mieczysław Armatys, działacz społeczny zasłużony dla rozwoju lokalnego sportu, współzałożyciel KS „Maraton” Mszana Dolna (1965 r.) na bazie istniejącego przy „Inco” Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej. Śp. Mieczysław Armatys uprawiał boks, lekkoatletykę i tenis stołowy. Od końca lat 70. pełnił w klubie społecznie funkcję wiceprezesa ds. sportowych. Za wieloletnią działalność w „Maratonie” został odznaczony przez Radę Główną WKFiT „Ogniwo”. Mieczysław Armatys był też inicjatorem założenia PZW Koło Mszanka.

W kwietniu zmarła Erwina Ryś-Ferens. Wybitna polska panczenistka odwiedziła również nasz region. W 2016 r. zapaliła olimpijski znicz na stadionie w Mszanie Dolnej, rozpoczynając XIV Olimpiada Notarialna. Śp. Erwina Ryś-Ferens była bardzo pogodną i skromną osobą. Jako zawodniczka w swojej bogatej karierze zdobyła 83 tytuły mistrzyni Polski oraz ustanowiła aż 50 rekordów kraju.

W wieku 92 lat zmarł Stanisław Wcisło – Honorowy Obywatel Gminy Tymbark, wieloletni nauczyciel z Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku, społecznik, znawca historii regionu, autor licznych publikacji. – Dzięki Jego pasji historycznej mogliśmy poznać dzieje naszej Małej Ojczyzny, za co z całego serca dziękujemy – napisali wójt Paweł Ptaszek oraz Stanisława Urbańska, przewodnicząca Rady Gminy Tymbark.

Maj przyniósł stratę w świecie polityki. Zmarł I wicewojewoda małopolski, Józef Leśniak. – To dla nas wszystkich ogromna strata. Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Józefa Leśniaka. Dla niego zawsze najważniejsza była Polska. Był wielkim patriotą, oddanym sprawie naszej Ojczyzny. Służba Najjaśniejszej Rzeczypospolitej – tak postrzegał swoją misję w Urzędzie Wojewódzkim jako I wicewojewoda małopolski – napisał wówczas wojewoda Łukasz Kmita. Śp. Józef Leśniak był również zaangażowany w pracę na rzecz samorządów powiatu limanowskiego. Wielokrotnie uczestniczył w wydarzeniach w naszym regionie.

W wieku ponad 101 lat zmarł Edward Dunikowski. Urodził się 8 października 1920 r. w Chicago, ale 68 lat życia spędził w Limanowej przy ul. Tarnowskiej. W 1989 r. na stałe powrócił do Stanów Zjednoczonych, jednak nie zapomniał o mieście, z którym tak długo był związany. Jego żona spoczywa na cmentarzu w Łososinie Górnej. Śp. Edward Dunikowski pozostawał w kontakcie z władzami miasta Limanowa.

W czerwcu w wieku 88 lat zmarł Stanisław Potaczek. Przez trzy kadencje, w latach 1992 – 1994; 1994 – 1998 oraz 1998 – 2002, pełnił funkcję wójta gminy Mszana Dolna. – W naszej pamięci pozostanie na zawsze jako człowiek pogodny, życzliwy, niebywale serdeczny. Z ogromnym wzruszeniem, sercami przepełnionymi wdzięcznością za każdy wspólny dzień, żegnamy się dzisiaj na zawsze… – napisali wówczas przewodniczący Rady Gminy, Jan Chorągwicki wraz z radnymi oraz wójt Bolesław Żaba wraz z pracownikami Urzędu Gminy.

W lipcu Zespół Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej poinformował, że zmarł ceniony nauczyciel, Jan Gancarczyk. Urodził się w Słopnicach. 1 września 1969 r. rozpoczął pracę w Liceum Ekonomicznym w Limanowej jako nauczyciel geografii i chemii. Pracował w Zespole Szkół Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej przez 47 lat, nauczając geografii, chemii, przysposobienia do życia w rodzinie i bhp. W 2008 r. przeszedł na emeryturę, nadal pracując w szkole do 31 sierpnia 2017 r. Przez wiele lat pełnił funkcję społecznego inspektora nadzoru w Zespole Szkól Nr 1 im. Józefa Piłsudskiego w Limanowej.  Śp. Jan Gancarczyk był znanym i cenionym nauczycielem. Zarażał swoim uśmiechem, optymizmem, poczuciem humoru. Przez lata pracy otrzymał liczne nagrody i odznaczenia: Nagrody Ministra Oświaty i Wychowania, Kuratora Oświaty, nagrodę starosty oraz wiele nagród dyrektora szkoły, ponadto Srebrny Krzyż Zasługi i Medal 1000–lecia Ruchu Robotniczego.

Społeczność Pisarzowej i gminy Limanowa żegnała Rozalię Ciułę. Wieloletnia prezes zespołu regionalnego „Pisarzowianie” oraz członkini Koła Gospodyń Wiejskich w Pisarzowej zmarła w wieku 93 lat.

Z kolei Urząd Gminy Tymbark poinformował, że w wieku 99 lat zmarła Zofia Posmysz, była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, pisarka, autorka scenariuszy filmowych i słuchowisk radiowych. W Auschwitz-Birkenau w 1943 r. poznała kpt. Tadeusza Paolone-Lisowskiego, żołnierza z Piekiełka. Później wielokrotnie nazywała go najważniejszym człowiekiem w życiu, mimo że widziała go tylko trzy razy. W 2019 r. uczestniczyła w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej, poświęconej kpt. Tadeuszowi Paolone w Tymbarku. Przekazała wówczas bibliotece kopię medalika „Chrystus Oświęcimski”. Otrzymała go od kpt. Tadeusza Paolone, kiedy razem przebywali w obozie Auschwitz-Birkenau.

10 sierpnia w Ulm w Niemczech zmarła księżniczka Elżbieta Maria Antonina Krystyna Drucka-Lubecka, córka hrabiny Marii Krasińskiej i księcia Konstantego Druckiego-Lubeckiego, siostra śp. Teresy Dangel z domu księżniczki Druckiej-Lubeckiej, honorowej obywatelki Mszany Dolnej. Uroczystości pogrzebowe odbyły się w Mszanie Dolnej, gdzie zmarła spoczęła w rodzinnym grobie zgodnie ze swoją wolą. Księżniczka Elżbieta Drucka-Lubecka urodziła się w 1929 roku w Starogardzie Gdańskim, gdzie jej ojciec pułkownik stacjonował jako dowódca 2. Pułku Szwoleżerów Rokitniańskich.  Będąc córką oficera, spędziła dzieciństwo podążając za ojcem pomiędzy Starogardem, Grudziądzem, Warszawą i Wilnem. Najchętniej zaś lubiła przebywać w majątku rodzinnym w Mszanie Dolnej, w której od końca XIX wieku rodzina Krasińskich posiadała dwór, park, las oraz zabudowania gospodarcze. Tam też przeżyła wojnę. Po nacjonalizacji majątku wraz z matką i siostrami mieszkała w Warszawie, gdzie ukończyła studia prawnicze. W 1972 r. na stałe wyjechała do Niemiec.

W sierpniu stratę poniosło środowisko sportowe gminy Limanowa. W wieku 71 lat zmarł Józef Król, działacz sportowy, wieloletni prezes Ludowego Klubu Sportowego Mordarka.

W wieku 103 lat zmarła pani Maria Zając, najstarsza mieszkanka Skrzydlnej. O tym smutnym wydarzeniu poinformowało Stowarzyszenie Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej.

19 sierpnia zmarł Henryk Pazdur, zasłużony działacz sportowy, który wiele lat życia poświęcił piłce nożnej. W ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy” promował walory turystyczne naszego regionu i wytyczał nowe szlaki na Ciecień, Księżą Górę i Śnieżnicę. Henryk Pazdur urodził się w 1955 r. Początki jego działalności sportowej są związane z klubem „Orkan” Szczyrzyc. W 1994 r. został prezesem tego klubu i pełnił ją do 2003 r. To właśnie z tym klubem święcił największe sukcesy – awans do 4. ligi. Po rozstaniu z Orkanem postanowił we własnej miejscowości założyć klub piłkarski „Stradomka” Skrzydlna. W kolejnych latach przy wsparciu zawodników i działaczy ze Skrzydlnej udało się wybudować boisko sportowe wraz z trybunami zapleczem socjalnym. Na przestrzeni ostatnich 25 lat Henryk Pazdur był aktywnym działaczem piłkarskim. M.in. był członkiem zarządu Okręgowego Związku Piłki Nożnej, członkiem zarządu Limanowskiego Podokręgu Piłki Nożnej, a później jego wiceprezesem. Czynnie działał w strukturach Małopolskiego Związku Piłki Nożnej. Od 2008 r. do chwili obecnej zasiadał, jako członek Komisji Rewizyjnej MZPN. Henryk Pazdur w 2015 r. podczas obchodów 30-lecia LPPN został odznaczony przez Ministra Sportu i Turystyki srebrnym medalem za zasługi. Wielokrotnie był doceniany przez Małopolski Związek Piłki Nożnej oraz Limanowski Podokręg Piłki Nożnej.

Z kolei gmina Tymbark pożegnała śp. Stanisława Poczynka. W ostatniej drodze działaczowi społecznemu towarzyszyli samorządowcy, strażacy OSP w gmin Tymbark i Słopnice oraz PSP z Limanowej, a także mieszkańcy. Śp. Stanisław Poczynek pełnił funkcję naczelnika gminy Tymbark w latach 1972-1981. Był wieloletnim prezesem  Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku.

Druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej w Słopnicach Górnych na miejsce wiecznego spoczynku odprowadzili śp. Stanisława Ślazyka. Zmarły współtworzył zręby miejscowej jednostki. Cieszył się szacunkiem w lokalnej społeczności.

Wrzesień przyniósł smutną wiadomość o śmierci Dawidka Wrony, który przegrał walkę z chorobą nowotworową. Jego historią żył cały region, a Dawid Wrona do samego końca walczył z guzem pnia mózgu. Wszystko było na dobrej drodze, aby chłopiec wrócił do zdrowia. Jego pasją była piłka nożna. To właśnie każdą wolną chwilę spędzał na boisku. Beztroskie życie, którym się cieszył, przerwała choroba. Mimo wsparcia, z którym pospieszyło wielu ludzi dobrej woli, życia chłopca nie udało się uratować.

We wrześniu społeczność Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej oraz całe miasto Limanowa pożegnały cenionego pedagoga, śp. Adama Juszkiewicza.

3 października w Limanowej zmarł znany architekt, Leszek Wojciech Pilawski. Urodził się w 1942 roku w Rabce-Zdroju. Swoje najmłodsze lata w czasie okupacji niemieckiej spędził w Limanowej w willi swoich dziadków. Po zakończeniu wojny wraz z rodzicami wyjechał do Gdańska, skąd w 1952 roku powrócił do Limanowej. Naukę w szkole podstawowej i liceum odbywał w Limanowej. Po zdaniu matury rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. W 1967 roku ukończył studia z tytułem magistra inżyniera architekta i rozpoczął pracę zawodową w Limanowej. Przez wiele lat Leszek Pilawski zaprojektował wiele budynków i obiektów architektonicznych, w tym m.in. kościół pw. Świętego Józefa Robotnika w Starej Wsi, kościół pw. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego w Młynnem, kaplicę w Czaczowie w parafii w Nawojowej. Zaprojektował także dwie wieże kościoła pw. Świętego Stanisława Kostki w Limanowej – Sowlinach (dobudowane po latach, gdyż w okresie PRL-u ówczesne władze nie pozwoliły, aby kościół w Sowlinach posiadał wieże) i murowaną dzwonnicę przy kościele pw. Świętego Mikołaja Biskupa w Przyszowej.  Pod koniec lat 90. XX wieku zaprojektował Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze w Limanowej. Jego dziełami są też nowa aranżacja ogrodzenia Pomnika Nieznanego Żołnierza w Limanowej, kaplica przy ulicy Jabłonieckiej w Limanowej oraz liczne domy jednorodzinne i budynki użyteczności publicznej na terenie powiatu limanowskiego. Wiele osób znało go także z jego pasji modelarskiej. Na co dzień wielu mieszkańców Limanowej i regionu mogło go spotkać na ulicach miasta, gdy na swoim rowerze przy różnej pogodzie przemierzał drogę z domu do bazyliki limanowskiej oraz na cmentarze parafialny i komunalny oraz z powrotem do domu.

9 października w wieku 68 lat zmarł Józef Filipiak – wieloletni radny oraz przewodniczący Rady Gminy Słopnice (1999 – 2018), działacz i społecznik. Śp. Józef Filipiak był mocno związany z życiem samorządowym gminy Słopnice, odznaczając się przy tym aktywnością w środowisku mieszkańców gminy. Wielokrotnie włączał się w wiele ważnych inicjatyw społecznych. Wspierał działalność organizacji pozarządowych, straży, dbał o rozwój współpracy zagranicznej, skromny, życzliwy, otwarty na zgodną współpracę.  Śp. Józef Filipiak był również wychowawcą. Pracował w Zespole Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku.

W wieku 102 lat zmarł Władysław Odziomek. Przez wiele lat pracował jako organista w kościele parafialnym i był kapelmistrzem orkiestry dętej OSP „Tymbarski Ton”.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mszanie Górnej poinformowała o śmierci długoletniego organisty, Jana Sowy. Śp. Jan Sowa był również zaangażowany w życie innych wspólnot parafialnych, zwłaszcza w Mszanie Dolnej. Prowadził modlitwy i animował śpiew liturgiczny.


fot. archiwa pywatne i urzędowe

Zobacz również