Wieczornica patriotyczna w świetlicy w Pisarzowej – wspólna inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich i Gminnej Biblioteki Publicznej

Wieczornica patriotyczna w świetlicy w Pisarzowej – wspólna inicjatywa Koła Gospodyń Wiejskich i Gminnej Biblioteki Publicznej

Echo patriotycznych pieśni rozbrzmiewało w świetlicy w Pisarzowej, gdzie 11 listopada zgromadzili się mieszkańcy, by śpiewem uczcić wolną i niepodległą Ojczyznę. Wydarzenie pn. „Od przedszkola do seniora – śpiew pieśni patriotycznych dla Niepodległej” zorganizowało Koło Gospodyń Wiejskich i Gminna Biblioteka Publiczna w Pisarzowej.

Wieczornicę poprzedziła uroczysta, koncelebrowana msza św. o godz. 15.00 w kościele parafialnym w Pisarzowej. Po nabożeństwie przedstawiciele władzy wójt Jan Skrzekut i przewodniczący Rady Gminy Stanisław Młyński złożyli wieńce pod pomnikiem przy kościele, natomiast reprezentacja Koła Gospodyń Wiejskich zapaliła znicze. Następnie wszyscy chętni skierowali się na wieczornicę do Wiejskiego Domu Kultury w Pisarzowej. Spotkanie otworzyła Janina Cempa, przewodnicząca KGW w Pisarzowej oraz Jacenty Musiał, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Na wstępie wszyscy zebrani odśpiewali wspólnie hymn Polski. Dyrektor Jacenty Musiał przytoczył słowa Jana Pawła II, który mówił, że ,,Wolność jest nam nie tylko dana, co zadana”.

Spotkanie swoim występem uświetniły dzieci, które ubrane w regionalne stroje, zaprezentowały znane piosenki żołnierskie oraz Maria Chudy, lokalna poetka, która odczytała specjalnie ułożony wiersz na tę okazję. Następnie dźwiękach akordeonu sala wypełniła się znanymi pieśniami patriotycznymi. Muzyczna podróż przez ostatnie sto lat historii Polski przypomniała utwory, które towarzyszyły Legionom Polskim, żołnierzom walczącym na Monte Cassino i cywilom broniącym stolicy w powstaniu warszawskim. Nie zabrakło piosenek, które dodawały nadziei walczącym z totalitarną władzą – ,,Roty”, ,,O mój rozmarynie”, ,,Wojenko, wojenko”.

Koło Gospodyń Wiejskich przygotowało wojskową grochówkę i słodki poczęstunek, toteż wspólne muzykowanie trwało do późnych godzin wieczornych. Dekorację na wspólne świętowanie użyczył m.in. Rafał Ardecki, znany twórca replik broni. Zebrani mogli podziwiać eksponaty z jego prywatnej kolekcji: armaty, karabiny, hełmy, stroje. Niezapomnianą oprawę muzyczną zapewnił Ignacy Tokarczyk (akordeonista) oraz odpowiedzialny za nagłośnienie – Franciszek Golonka.


źródło: GBP w Starej Wsi; oprac. MAG

fot. GBP w Starej Wsi

Zobacz również