Do końca stycznia w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej można oglądać wystawę „Grupa rezerwy szła do cywila”, prezentującą pamiątki z wojska. Wernisaż odbył się 9 grudnia.
Ekspozycja składa się z 28 chust rezerwistów,1 rzeźby rezerwisty i wielu cennych pamiątek z wojska. W organizacji wystawy uczestniczył limanowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 114. Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej. W prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostały zdjęcia z Muzeum Etnograficznego w Toruniu im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Otwarciu wystawy towarzyszył krótki wykład, opisujący historię poboru powszechnego do wojska od czasów zaborów Galicji Zachodniej aż po współczesność.
Wspomnieniami ze służby wojskowej podzielili się uczestnicy wernisażu.
– Jako pierwszy zabrał głos chor. Grzegorz Cichański, opowiadając jak to z wojskiem się nie rozstał, przybliżając wiedzę na temat obecnej służby w jednostkach WOT. Stanisław Golonka użyczył na wystawę piękną chustę, która jest najstarszą na wystawie – z 1971 roku. Dzięki opowieściom pana Stanisława można było się dowiedzieć, jak służba wojskowa w tamtym okresie wyglądała, w tym szkolenia z nurkowania i skoków spadochronowych. Stanisław Golonka zwrócił również uwagę, iż komisja poborowa 40 lat temu mieściła się dokładnie w tej sali, w której o niej opowiada. Radny Adam Król wspominał o swojej rzeźbie rezerwisty i służbie w Nadwiślańskiej Jednostce Wojskowej w Orkiestrze Wojska Polskiego, natomiast radny Janusz Kądziołka przybliżył terminologię wodowania żołnierzy i rozbawił towarzystwo śmiesznymi anegdotami z wojska. Na uczestników wydarzenia czekał zaiste koszarowy poczęstunek – grochówka wojskowa – czytamy w relacji na stronie internetowej Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.
Wystawa będzie czynna do końca stycznia. Uczniom klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych muzeum oferuje zwiedzanie połączone z wykładem na temat poboru powszechnego do wojska oraz przebiegu służby wojskowej.
źródło: Dorota Wójtowicz/Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; oprac. MAG
fot. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej