Do końca stycznia w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej można oglądać wystawę „Grupa rezerwy szła do cywila”

Do końca stycznia w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej można oglądać wystawę „Grupa rezerwy szła do cywila”

Do końca stycznia w Muzeum Regionalnym Ziemi Limanowskiej można oglądać wystawę „Grupa rezerwy szła do cywila”, prezentującą pamiątki z wojska. Wernisaż odbył się 9 grudnia.

Ekspozycja składa się z 28 chust rezerwistów,1 rzeźby rezerwisty i wielu cennych pamiątek z wojska. W organizacji wystawy uczestniczył limanowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, 114. Batalion Lekkiej Piechoty w Limanowej. W prezentacji multimedialnej zaprezentowane zostały zdjęcia z Muzeum Etnograficznego w Toruniu im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej. Otwarciu wystawy towarzyszył krótki wykład, opisujący historię poboru powszechnego do wojska od czasów zaborów Galicji Zachodniej aż po współczesność.

Wspomnieniami ze służby wojskowej podzielili się uczestnicy wernisażu.

Jako pierwszy zabrał głos chor. Grzegorz Cichański, opowiadając jak to z wojskiem się nie rozstał, przybliżając wiedzę na temat obecnej służby w jednostkach WOT. Stanisław Golonka użyczył na wystawę piękną chustę, która jest najstarszą na wystawie – z 1971 roku. Dzięki opowieściom pana Stanisława można było się dowiedzieć, jak służba wojskowa w tamtym okresie wyglądała, w tym szkolenia z nurkowania i skoków spadochronowych. Stanisław Golonka zwrócił również uwagę, iż komisja poborowa 40 lat temu mieściła się dokładnie w tej sali, w której o niej opowiada. Radny Adam Król wspominał o swojej rzeźbie rezerwisty i służbie w Nadwiślańskiej Jednostce Wojskowej w Orkiestrze Wojska Polskiego, natomiast radny Janusz Kądziołka przybliżył terminologię wodowania żołnierzy i rozbawił towarzystwo śmiesznymi anegdotami z wojska. Na uczestników wydarzenia czekał zaiste koszarowy poczęstunek – grochówka wojskowa – czytamy w relacji na stronie internetowej Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej.

Wystawa będzie czynna do końca stycznia. Uczniom klas 7-8 szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych muzeum oferuje zwiedzanie połączone z wykładem na temat poboru powszechnego do wojska oraz przebiegu służby wojskowej.


źródło: Dorota Wójtowicz/Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej; oprac. MAG

fot. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej

Zobacz również