W Muzeum Armii Krajowej w Krakowie odbyła się konferencja naukowa poświęcona marszałkowi Edwardowi Śmigłemu-Rydzowi, zorganizowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wojewodę małopolskiego Łukasza Kmitę oraz Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Podczas tego wydarzenia wręczono odznaczenia państwowe. Jedno z nich otrzymał historyk Przemysław Bukowiec.
Odznaczenia osobom, które zasłużyły się dla kultywowania pamięci oraz niepodległości kraju, wręczył szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk. Przemysław Bukowiec otrzymał Medal „Pro Patria”
– Zawsze wychodziłem z założenia, że kwestie upamiętniania, utrwalania pamięci o ofiarach II wojny światowej powinny mieć wymiar łączący ze sobą ludzi bez względu na zapatrywania polityczne – ponieważ chodzi o pamięć o naszych przodkach. Dziękuję za dostrzeżenie formy działalności w postaci upamiętniania oraz podejmowania różnych form edukacji młodzieży w tym kierunku. Wyróżnienie w sposób symboliczny traktuję jako dostrzeżenie środowiska, z którym jestem związany, gdzie pracuję, gdzie mieszkam. Dziękuję za zwrócenie uwagi na działalność samorządów, stowarzyszeń, lokalnych mediów oraz osób prywatnych z terenu Ziemi Limanowskiej, z którymi miałem okazję współpracować w ostatnich kilkunastu latach. Bez tych osób nie byłoby wielu historycznych inicjatyw za co z całego serca dziękuję! Zaczynałem w 2009 r. w Muzeum AK w Krakowie od studenckiego wolontariatu. Miło było powrócić po 13 latach do miejsca gdzie odbywaliśmy spotkania z kombatantami Środowiska AK Obszaru Lwowskiego – napisał Przemysław Bukowiec w mediach społecznościowych.
Historyk podkreślił, że najważniejsze jest dla niego wsparcie rodziny. Niezwykle istotna jest także współpraca z gminą Słopnice, gminą Tymbark, gminą Limanowa, gminą Laskowa, gminą Dobra, gminą Kamienica, powiatem limanowskim, a także instytucjami kultury, Stowarzyszeniem Miłośników Historii, Tradycji i Kultury Ziemi Skrzydlańskiej oraz Stowarzyszeniem Rekonstrukcji Historycznych – 1. PSP AK, Instytutem Pamięci Narodowej w Krakowie, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie, Nadleśnictwem Limanowa, Lokalną Organizacją Turystyczną Powiatu Limanowskiego, lokalnymi mediami – w tym z naszą redakcją. Szczególny szacunek należy się świadkom historii, którzy podzielili się wiedzą i trudnymi doświadczeniami.
źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, profil Przemysława Bukowca; oprac. MAG
fot. MUW w Krakowie, MAK w Krakowie