Dyskusja na temat schroniska Jeżowa Woda na razie toczy się w sieci. Projekt obiektu będzie znany w połowie tego roku

Dyskusja na temat schroniska Jeżowa Woda na razie toczy się w sieci. Projekt obiektu będzie znany w połowie tego roku

Fundacja IDEANOVA ogłosiła konkurs architektoniczny na schronisko turystyczne, które ma powstać w pobliżu szczytu góry Jeżowa Woda. – Poza jego podstawową funkcją, ma spełniać jeszcze inne szeroko zakrojone zadania i stać się docelowo miejscem aktywności społeczno – kulturalnej oraz edukacyjnej – tłumaczy Wiesław Cholewa, prezes fundacji.

W ubiegłym tygoniu Wiesław Cholewa spotkał się z dziennikarzami, aby poinformować o swoich planach inwestycyjncyh i organizowanym przez siebie konkursie.

Ma on charakter dwuetapowy i zasięg światowy, dlatego też Regulamin Konkursu jest dostępny w 6 językach (polskim, angielskim, niemieckim, francuskim, hiszpańskim oraz włoskim). W konkursie mocno akcentowane jest zadanie wtopienia się w pejzaż Beskidu Wyspowego z ponadczasową wizją architektoniczną.

Schronisko, jako miejsce noclegowe dla turystów, ma działać przez cały rok. Przewidziane są też cykliczne wydarzenia kulturalne jak różnorakie wystawy oraz warsztaty, a także kameralne koncerty. Najwyższa widokowa kondygnacja ma  również spełniać funkcję niewielkiego planetarium i obserwatorium astronomicznego. 

Na tę inwestycję Urząd Gminy Limanowa wydał Warunki Zabudowy, ściśle określające jego funkcję oraz gabaryty. Są one prawomocne i były wcześniej konsultowane z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska. Budynek ma mieć sześć kondygnacji,  w tym dwie podziemne. Ostatnia kondygnacja będzie się znajdować ponad 30 metrów nad poziomem terenu i spełniać m.in. funkcję widokową.

Ze względu na lokalizację (naturalna polana otoczona z trzech stron drzewami) sama bryła obiektu będzie widoczna wyłącznie z łąk góry Jeżowa Woda, jedynie ostatnia widokowa kondygnacja będzie widzialna z pobliskich szczytów.

Do tematu będziemy wracać.

Zobacz również