To bez wątpienia ogromny sukces prezes Teofili Latoś i całego mszańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. W piątek odbyło się oficjalne otwarcie Zagórzańskiej Izby Regionalnej. Zbiory, gromadzone przez lata, znalazły swoje miejsce w budynku dawnego „Sokoła”. Lokal udostępniła Agnieszka Orzeł, dyrektor Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej.
W izbie znalazły się eksponaty, które prezentują szeroko pojętą kulturę Zagórzan – narzędzia rolnicze, przedmioty codziennego użytku, stroje, palmy, szopki i wieńce dożynkowe, wyroby artystyczne oraz literaturę etnograficzną. Całość uzupełniają tablice informacyjne, które w sposób naukowy systematyzują wiedzę o Zagórzanach i stanowią podsumowanie dorobku badawczego Sebastiana Flizaka.
Izbę otwarto symbolicznym przecięciem wstęgi. Dokonali tego Teofila Latoś, Agnieszka Orzeł oraz Michał Wójcik – członek PTL, badacz i popularyzator historii lokalnej. Wydarzenie uświetnił występ muzyków z zespołu regionalnego „Dolina Mszanki”.
Druga część uroczystości odbyła się w sali konferencyjnej biblioteki. Prezes Teofila Latoś w wystąpieniu przybliżyła historię zbiorów, które przez wiele lat były przechowywane w niewłaściwych warunkach. Teraz w izbie można podziwiać piękno starych przedmiotów, a przede wszystkim chronić zagórzańskie tradycje przed zapomnieniem poprzez edukację młodego pokolenia. Teofila Latoś podziękowała darczyńcom i wszystkim osobom, które wpierały tę inicjatywę.
Ostatnią częścią uroczystości był wykład Michała Wójcika pt. „Fabryka konserw rybnych C. Warhanek w Mszanie Dolnej w latach 1885-1918”. Temat ten szerzej został opisany w ostatnim numerze „Zeszytów Rabczańskich”, o czym mówiła dr Katarzyna Ceklarz. Michał Wójcik nakreślił obraz przedsiębiorstwa, które odegrało ogromną rolę w rozwoju Mszany Dolnej i wpłynęło na zmianę struktury społeczeństwa. Eksportowało swoje produkty nawet na Daleki Wschód, a w samym zakładzie wprowadzono nowatorskie rozwiązania. Fabryka była jednym największych pracodawców w regionie. Dzięki temu środki na edukację mieli znani zagórzańscy twórcy – Władysław Jania i Stanisław Ciężadlik.
Relacja wideo z otwarcia Zagórzańskiej Izby Regionalnej znajdzie się w niedzielnym wydaniu „Informacji”.