Nietoperze w kościele św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlanej. Dzięki ich obecności można wyremontować zabytkową wieżę świątyni

Nietoperze w kościele św. Mikołaja Biskupa w Skrzydlanej. Dzięki ich obecności można wyremontować zabytkową wieżę świątyni

Podkowiec mały pomaga remontować drewniane kościoły również i w naszym regionie. Ten rzadki i będący pod ochroną nietoperz zadomowił się m.in. na poddaszu kościoła pw. Św. Mikołaja Biskupa. W marcu zakończy się właśnie remont poszycia drewnianej wieży kościoła Skrzydlnej.

 Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie – Regionalny Konserwator Przyrody, od 2017 roku realizuje projekt, którego głównym celem jest czynna ochrona najcenniejszych w Małopolsce stanowisk nietoperzy. Do tej pory w ramach projektu zrealizowano remonty dachów: Kościoła w Łukowicy czy w Szyku. Natomiast prace konserwacyjne są prowadzone kościołach w Żmiącej, Ujanowicach, Jaworznej,  Nowym Rybiu i Wilkowisku.

Ciekawostką a zarazem i innowacją na letnim turystycznym szlaku Małopolski od 2023 roku, będzie możliwość obserwacji nietoperzy w muzeum przyklasztornym oo. Cystersów w Szczyrzycu. Na poddaszu zabudowań klasztornych oraz kościoła znajduje się jedno z największych stanowisk letnich nietoperzy w Polsce.

Zobacz również