Nowoczesny aparat RTG w Szpitalu Powiatowym w Limanowej

Nowoczesny aparat RTG w Szpitalu Powiatowym w Limanowej

Szpital Powiatowy w Limanowej wzbogacił się o nowoczesny aparat RTG. Oprócz zakupu urządzenia placówka wyremontowała pomieszczenie gdzie ono się znajduje, aby w komfortowych warunkach pacjenci mogli przechodzić badanie.

Wartość całej inwestycji to: 1 759 864,35 zł, z czego 1 400 000 zł to koszt zakupu aparatu, pozostała kwota to koszty dostosowania pracowni oraz generalny remont korytarza. Różnicę między całkowitą wartością zadania a dofinansowaniem w całości pokrył szpital.

Zakup i montaż nowego aparatu RTG wymagał prac związanych z dostosowaniem pomieszczenia dotychczasowej pracowni pod nowy sprzęt. Przeprowadzone zostały również roboty mające na celu odnowienie korytarza Zespołu Pracowni Techniki Obrazowej. W ramach robót budowlanych wykonano nową instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzacji oraz instalację elektryczną. Przebudowano także instalację wod-kan i c.o. W pomieszczeniach pracowni oraz na korytarzu wykonano nowy sufit podwieszany oraz nowe posadzki z wykładziny rulonowej PCV. We wszystkich pomieszczeniach objętych modernizacją wymieniono drzwi wewnętrzne oraz parapety. W pomieszczeniu pracowni uzupełnione zostały także osłony stałe zabezpieczające przed wydostawaniem się promieniowania RTG – w tym celu ściany obłożone zostały blachą ołowianą.

Cyfrowy aparat do radiografii i fluoroskopii SHIMADZU FLEXAVISION F4 to najnowszy model serii FLEXAVISION umożliwiający wykonywanie szerokiego zakresu badań, od lewatywy barowej po żołądkowo-jelitowe, interwencyjne procedury radiologii pozanaczyniowej, DIP i inne akwizycje środków kontrastowych dróg moczowych. Z łatwością można również wykonać ogólne badania radiograficzne klatki piersiowej, miednicy i kończyn, a także z zakresu chirurgii ortopedycznej.

Zastosowany w aparacie bezprzewodowy dynamiczny detektor cyfrowy wysokiej rozdzielczości i czułości pozwala na akwizycje obrazów do 15 klatek na sekundę. Panel detektora o rozmiarze obszaru roboczego 43 cm x 43 cm umożliwia wykonywanie badań o szerokim zakresie.

FLEXAVISION F4 oferuje szeroką gamę rozwiązań, które przyczyniają się do wydajnego przepływu pracy oraz bezpieczeństwa pacjentów i techników.

Stół RTG zapewnia pacjentowi komfort i bezpieczeństwo, takie jak funkcja miękkiego startu/stopu. Aby ułatwić wsiadanie i wysiadanie w pozycji pionowej, podnóżek można obniżyć do wysokości stopnia 10 cm. Dodatkowe czujniki na krawędzi stołu zapobiegają przytrzaśnięciu.

Różne funkcje redukcji i kontroli ekspozycji sprawiają, że badania są bezpieczniejsze – zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego. Pulsacyjna fluoroskopia oraz inteligentne filtry utwardzające (filtry utwardzające wiązkę promieniowania), wyjmowana kratka przeciwrozproszeniowa w dowolnej pozycji oraz wirtualna kolimacja pozwalają zminimalizować dawkę promieniowania rentgenowskiego.

To już drugi nowoczesny cyfrowy aparat RTG w limanowskim Szpitalu. Pierwszy zakupiony został w roku 2017 na potrzeby pacjentów Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Źródło: Szpital Powiatowy w Limanowej

Zobacz również