Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Limanowej

1 marca w Limanowej odbędą się powiatowo-miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W tym dniu wspomina się żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, sprzeciwiającym się sowietyzacji Polski.

Powiatowo-miejskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie Marsz Pamięci, który wyruszy z ul. Fabrycznej (Sowliny) o godz. 10.00. Następnie o godz. 11.00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej zostanie odprawiona uroczysta msza święta w intencji poległych Żołnierzy Niezłomnych, z udziałem Chóru Chłopięcego. Po mszy uczestnicy obchodów udadzą się na cmentarz parafialny, gdzie odbędzie się Apel Pamięci, modlitwa za poległych i zmarłych Żołnierzy Wyklętych w szczególności pochodzących z powiatu limanowskiego oraz złożenie zniczy przed kwaterą wojenną przy asyście żołnierzy 114. batalionu lekkiej piechoty oraz członków Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS 2402 Limanowa. Po uroczystości na cmentarzu w Limanowskim Domu Kultury odbędzie się wykład historyczny pt. „Podziemie zbrojne w Polsce w latach 1944-1956 na przykładzie wybranych postaci z Ziemi Limanowskiej”. Prelegentem będzie dr Marcin Chorązki historyk Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Krakowie. Na koniec odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego pt. „Witold”, opisującego historię rotmistrza Witolda Pileckiego, poprzedzona rozmową z autorem i reżyserem filmu, Tadeuszem Pawlickim.  Dla wszystkich uczestników organizatorzy przygotowali poczęstunek.

Organizatorami uroczystości są Powiat Limanowski, Miasto Limanowa, Bazylika Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki „Strzelec” Limanowa, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie,  Stowarzyszenie Ziemia Limanowska oraz Limanowski Dom Kultury.

 

źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również