Ogród w pełnym rozkwicie w środku zimy. Zaproszenie na wernisaż wystawy prac Władysława Raczka

Ogród w pełnym rozkwicie w środku zimy. Zaproszenie na wernisaż wystawy prac Władysława Raczka

„W ogrodzie mojej żony” – to tytuł wystawy malarstwa Władysława Raczka, artysty z Pisarzowej. Wernisaż odbędzie się 3 lutego o godz. 17.00 w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej.

Obrazy Władysława Raczka to swoisty katalog okazów flory pisarzowskiego ogrodu, który stworzyła żona artysty – Małgorzata, wokół ich wspólnego domu. Jednak, kto choć raz był w tym miejscu, wie, że nie jest to zwyczajny warzywniak, rabata z kwiatami i kilka drzewek. W ogrodzie Małgorzaty granica między uprawą a dziką przyrodą zaciera się. Pełno tu barw, kontrastów, zapachów. Faktur liści i korzeni. Miękkiej ziemi i nagrzanych kamieni. Są miejsca słoneczne i ławeczki ukryte w cieniu, które zapraszają do zadumania się nad pięknem przyrody. Często też staje się przestrzenią spotkań rodzinnych i towarzyskich. Wtedy wypełnia się radosnym śmiechem i głośnymi rozmowami. Dodatkowo ogród ten od wczesnej wiosny po późną jesień stanowi źródło licznych inspiracji malarskich. Prace prezentowane na wystawie mówią też o pewnym dialogu. Między żoną-ogrodniczką a mężem-malarzem. O rozmowach bez słów. O sadzeniu i pielęgnacji rośliny oraz o docenianiu tej pracy. O cyklu wzrostu, zbierania plonów oraz planowania następnego sezonu. O pokorze względem natury. W ten zimowy czas zapraszamy do PCIT w Limanowej i do wyjątkowego ogrodu Małgorzaty w przedstawieniu malarskim męża – Władysława Raczka – zachęcają organizatorzy wystawy, która będzie dostępna do 28 lutego.

Władysław Raczek – malarz oraz kowal. Od 1975 tworzy w technice olejnej. Brał udział w plenerach malarskich (1976 – 1983). Tematem jego prac są głównie pejzaże Beskidu Wyspowego, drewniana architektura wiejska oraz roślinność charakterystyczna dla Beskidów. Od początku lat 90. XX w. zajmuje się różnymi formami kowalstwa, m.in. naprawą narzędzi rolniczych czy tworzeniem stylizowanych ozdób do domu i ogrodu. Najczęściej kowalstwem zajmuje się w miesiącach letnich, natomiast malarstwo uprawia od później jesień do wiosny. Wystawiał prace podczas indywidualnych oraz zbiorowych wystaw malarstwa i przedmiotów sztuki kowalskiej. Przez wiele lat związany zawodowo z Urzędem Statystycznym w Limanowej.  Od 2017 roku głównym jego zajęciem pozostaje malarstwo oraz kowalstwo, które wykonuje z zamiłowaniem. Mieszka i tworzy w Pisarzowej, gdzie razem z żoną Małgorzatą wybudowali drewniany dom, kuźnię oraz założyli ogród.

 

źródło: Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej; oprac. MAG

fot. Powiatowe Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej

Zobacz również