Czy zaszycie alkoholowe to rozwiązanie problemów z alkoholem?

Czy zaszycie alkoholowe to rozwiązanie problemów z alkoholem?

Zaszycie alkoholowe to jedna z pierwszych farmakologicznych metod leczenia alkoholizmu. Przez kilka dekad wszywka alkoholowa uważana była z cudowny lek na alkoholizm. Uzależnione osoby nierzadko miały nadzieje, że zaszycie umożliwi im wyjście z nałogu i powrót do normalności. Dziś wiemy już nieco więcej o działaniu tej metody.

Niestety, nie jest to rozwiązanie, którego wszyscy pożądali. Okazuje się jednak, że wszywka alkoholowa może bardzo ułatwić proces trzeźwienia alkoholika.

Czym jest i jak działa wszywka alkoholowa?

Zaszycie alkoholowe nie jest bynajmniej zabiegiem nowym czy innowacyjnym. Rozwiązanie to jest znane i wykorzystywane w lecznictwie od niemal 75 lat. Głównym celem zastosowania wszywki alkoholowej jest wymuszenie na chorym całkowitej abstynencji przez okres kilku następnych miesięcy. W jaki sposób?

Wszywka alkoholowa to jałowe tabletki zawierające disulfiram, nazywany potocznie Esperalem. Zaszywane są one pod skórą pacjenta, skąd stopniowo uwalniają do krwiobiegu substancję aktywną. Lek blokuje kluczowy etap metabolizmu alkoholu, czyli rozkład aldehydu octowego przez dehydrogenazę aldehydową. Zahamowanie tej reakcji sprawia, że u osoby z wszywką po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu dochodzi do gwałtownego wzrostu stężenia aldehydu octowego we krwi. Powoduje to szybkie pogorszenie samopoczucia, na które składają się takie objawy jak:

  •  zaczerwienienie twarzy;
  •  uderzenia gorąca;
  •  nadmierna potliwość;
  •  bóle i zawroty głowy;
  •  nudności i wymioty;
  •  uczucie lęku i niepokoju;
  •  spadek ciśnienia tętniczego;
  •  przyspieszenie tętna;
  •  uczucie kołatania serca.

Dla kogo wszywka alkoholowa będzie dobrym wsparciem?

Wspominaliśmy wcześniej, że wszywka alkoholowa nie jest cudownym lekiem na alkoholizm. Nie leczy ona bowiem przyczyn tej choroby, a jedynie maskuje jej główny objaw. Kiedy warto zatem wciąż korzystać z tego rozwiązania? Specjaliści wskazują, że wszywka alkoholowa może być doskonałym elementem wspierającym  psychoterapię uzależnienia.

Najlepsze efekty obserwuje się, gdy zabieg zaszycia alkoholowego wykonany jest równocześnie z profesjonalną psychoterapią uzależnień. Wszywka ułatwia wtedy utrzymanie abstynencji w pierwszych miesiącach terapii, pomagając chorym radzić sobie z głodem alkoholowym. Zabieg zaszycia alkoholowego polecany jest jedynie osobom, które są zmotywowane do walki z chorobą alkoholową. 

Zaszycie alkoholowe w Warszawie? Pomoc znajdziesz u KacDoktora!

Zabieg wszywania Esperalu zaliczany jest do drobnych zabiegów chirurgicznych. Ryzyko krwawienia czy zakażenia powoduje, że wszywka powinna być implantowana jedynie przez doświadczonego lekarza chirurga. Jedynie skorzystanie z usług specjalisty gwarantuje całkowite bezpieczeństwo zabiegu. Lekarz zadba, by nacięcie zostało prawidłowo zaszyte, a ryzyko zakażenia zmniejszone do minimum.

Szukasz sprawdzonego zaszycia alkoholowego w Warszawie? My możemy Ci polecić KacDoktora! Jest o firma z wykwalifikowanym personelem, która zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta stawia na pierwszym miejscu. Jak umówić się na zabieg u KacDoktora? Wystarczy skontaktować się z firmą telefonicznie, by ustalić dogodny termin wizyty w gabinecie. Na miejscu pracownicy firmy zajmą się całą resztą i otoczą Cię pełną opieką. Zabieg zaszycia alkoholowego przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest całkowicie bezbolesny. Użycie rozpuszczalnych szwów chirurgicznych pozwala pominąć wizytę kontrolną, a profilaktyczne zastosowanie antybiotyków zmniejsza ryzyko infekcji.

Masz problem z utrzymaniem trzeźwości? Wszywka alkoholowa pomoże Ci utrzymać abstynencję nawet przez 10 miesięcy!

Zobacz również