O dzielnej Malali z Pakistanu i wartości wykształcenia. Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

O dzielnej Malali z Pakistanu i wartości wykształcenia. Spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską

Biblioteka Szkoły Podstawowej w Tymbarku gościła pisarkę Renatę Piątkowską oraz lektorkę Malwinę Kożuchno. Autorka opowiedziała uczniom o życiu pakistańskiej dziewczynki Malali, która stała się symbolem odwagi i walki o prawa do nauki. Jej historia stała się podstawą książki pt. „Która to Malala?”

Malala Yousefzei urodziła się w 1997 r. w największym mieście doliny Swat. Jej ojciec jest wykształconym nauczycielem, założycielem szkół. Od najmłodszych lat wpajał dziewczynce, że nauka, wykształcenie zapewni jej wolność, niezależność. Po wprowadzeniu przez talibów zakazu nauki dla dziewczyn, Malala prowadziła blog opisujący życie pod ich rządami. W rezultacie stała się celem ataku, a jej życie było zagrożone. Cudem przeżyła i w ciężkim stanie została przetransportowana do Wielkiej Brytanii, gdzie do dziś mieszka. W 2014 r. otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla jako jedyne dziecko na świecie. Wraz z ojcem prowadzi fundację wspierającą finansowanie edukacji na świecie.

Renata Piątkowska przekonywała tymbarskich uczniów,  że wykształcenie jest w życiu ważną wartością, której się nie docenia i traktuje często jak zło konieczne. Pisarka zacytowała fragment wystąpienia Malali przed zgromadzeniem ONZ w 2013 r.: „Weźmy nasze książki i pióra. To najpotężniejsza broń. Jedno dziecko, jeden nauczyciel, jedna książka i jedno pióro mogą zmienić świat”.

Spotkanie zostało sfinansowane przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii.

 

źródło: Irena Zwierczyk, Anna Sadkiewicz; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również