Stowarzyszenie Szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej, do którego należą również szkoły z powiatu limanowskiego, wydało oświadczenie. Publikujemy je poniżej.
Każde społeczeństwo, aby prawidłowo funkcjonować i rozwijać się, potrzebuje autorytetów. Autorytety są koniecznym elementem do budowania trwałych relacji międzyludzkich, a także wprowadzają i gwarantują poczucie ładu i porządku.
Karol Wojtyła – Jan Paweł II – to wielki orędownik cywilizacji życia, budowniczy mostów, papież dialogu, człowiek wielu pasji, autorytet – i takim właśnie został wybrany na Patrona kilkudziesięciu placówek oświatowych w Małopolsce i powyżej tysiąca w całej Polsce.
Jako przedstawiciele społeczności szkół im. Jana Pawła II Archidiecezji Krakowskiej, nie wyrażamy zgody na sukcesywne i nachalne niszczenie autorytetu jakim dla nas i naszych społeczności szkolnych pozostaje Patron Jan Paweł II.
Jak wiadomo, wychowywanie młodego pokolenia Polaków na ludzi otwartych, życzliwych, wrażliwych na dobro i piękno, rozwijających swoje pasje, prawdziwych patriotów, jest procesem ciągłym, trudnym i wymaga autorytetów. Szarganie dobrym imieniem Patrona w żaden sposób nie służy tej żmudnej choć pięknej pracy i przynosi straty na gruncie budowania osobowości młodego pokolenia.
Nie ma naszej zgody na niszczenie Osoby Patrona i unicestwiania Jego zasług na gruncie społecznym, politycznym, kulturowym i ogólnoludzkim. Należy pamiętać, że ten Papież Młodych, jako pierwszy wprowadził w kościele regulacje prawne, mające na celu ochronę nieletnich. Warto tutaj wspomnieć m.in. o dokumentach takich jak:
Nowy Kodeks Prawa Kanonicznego – 25 stycznia 1983 rok,
Konstytucja apostolska „Pastor bonus” – 28 czerwca 1988 rok,
Przystąpienie Stolicy Apostolskiej do Konwencji ONZ o prawach dziecka – 1989 rok,
Wydanie Katechizmu Kościoła Katolickiego – 1992 rok,
Spotkanie z amerykańskimi biskupami i List Jana Pawła II – 8-11 czerwca 1993 rok,
Indult dotyczący pedofilii w USA – 1994 rok,
Odsunięcie kardynała Hansa Hermanna Groëra – 14 września 1995 rok,
Indult dotyczący pedofilii w Irlandii – 1996 rok,
Spotkanie ad limina apostolorum biskupów irlandzkich w Watykanie – 26 lipca 1999 rok,
Akt oskarżenia przeciwko ks. Marcialowi Maciel Degollado – 1999 rok,
Sprawa nominacji abp. Theodoreʼa McCarricka w świetle watykańskiego raportu – listopad 1999 – listopad 2000 rok,
Dekret „Sacramentorum sanctitatis tutela” – 30 kwietnia 2001 rok,
Odsunięcie abp. Juliusza Paetza – 28 marca 2002 rok,
Wezwanie do Watykanu przedstawicieli episkopatu USA – 23 kwietnia 2002 rok,
Publiczne wyznanie wstydu i żalu za pedofilię w trakcie ŚDM – lipiec 2002 rok,
Zatwierdzenie przez Stolicę Apostolską nowych procedur dotyczących wypadków pedofilii w USA – 8 grudnia 2002 rok,
Seria wizyt „ad limina apostolorum” biskupów amerykańskich w Watykanie kwiecień – grudzień 2004 rok.
Powyższe dokumenty, zawierające wytyczne co do przeciwdziałania wszelkim nadużyciom ze strony duchownych, wraz z karaniem tych, którzy dopuszczają się tego haniebnego czynu, wyznaczyły kierunek działań służących ochronie dzieci i młodzieży.
Zachęcamy do zapoznania się z nauczaniem papieskim również i w tym zakresie, aby nie niszczyć dobrego imienia Jana Pawła II, który niestrudzenie prowadził Kościół i świat drogą pokoju, dialogu i przebaczenia.
W imieniu Stowarzyszenia
Przewodnicząca
mgr Janina Flig