Promocja i dyskusja. Książka Roberta Kowalskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników

Promocja i dyskusja. Książka Roberta Kowalskiego spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników

Wczoraj (1 marca) w Domu Duszpasterskim przy parafii pw. Wszystkich Świętych w Łososinie Górnej odbyło się spotkanie autorskie z Robertem Kowalskim. Rozmawiano o książce „Z biegiem rzeki Łososiny. Szkice historyczne: ludzie, miejsca, wydarzenia”.

Sala pękała w szwach, a Ci ktorzy przyszli na to spotkanie byli bardzo zadowoleni, że mogli nabyć książkę, którą napisał dr Robert Kowalski. Prezentacja trwała blisko 2 godziny i rozbudział wśród zebranych ogromne zainteresowanie.

Publikacja to niezwykła podróż w czasie i przestrzeni. To wyraz zawodowych fascynacji autora dziejami małych ojczyzn. Na ponad 400-stu stronach można zapoznać się z wieloma niezwykłymi wydarzeniami z bogatej historii miejscowości leżących w biegu nieokiełznanej rzeki, wijącej się u podnóża Beskidu Wyspowego, m.in. Łososiny Górnej, Tymbarku, Laskowej, Piekiełka czy Młynnego. Publikacja ta otrzymała nominację do ścisłego finału Konkursu o Nagrodę im. ks. prof. Bolesława Kumora w kategoriach „Książka o Sądecczyźnie Roku” organizowanego przez Fundacje Sądecką. 

Czytelnicy, którzy wezmą książkę do ręki, odnajdą w niej biogramy kilku niezwykłych postaci, które odegrały istotną rolę w dziejach tego regionu, jak chociażby ks. Antoniego Marescha (1808 – 1838), łososińskiego proboszcza, powstańca i spiskowca, Jakuba Mattrasa (1886 – 1959), żołnierza Wielkiej Wojny i Dywizji Strzelców Syberyjskich, ks. Józefa Ruska (1901-1978), wikarego w parafii w Łososinie Górnej i proboszcza w Pisarzowej.

W publikacji autor opisał sieć małej architektury sakralnej na przełomie XVIII i XI wieku. Znajdziemy tu informacje o klęskach, jakie nawiedzały ten region i dramatycznych wydarzeniach, związanych chociażby z działaniami wojennymi. Publikacja jest ilustrowana i oparta została na bogatej bazie źródłowej, pamiętnikach oraz szerokiej kwerendzie w prasie z przełomu XIX i XX wieku.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Banku Spółdzielczego w Limanowej.

Źródło: BS w Limanowej.

Zobacz również