Radni: Trzeba dbać o swój wizerunek. Wójt: Nie ma o co kruszyć kopii

Radni: Trzeba dbać o swój wizerunek. Wójt: Nie ma o co kruszyć kopii

– Jest to pewne przekłamanie i nie rozumiem dlaczego, tak to się pokazało w mediach – mówił na piątkowej sesji Jan Chorągwicki, wywołując tym samym dyskusję na dość nieoczekiwany temat.

W ten sposób Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna skomentował zdjęcie symbolizujące otrzymanie prze jednostkę OSP w Mszanie Górnej czeku z dofinansowaniem na zakup lekkiego samochodu strażackiego.

Symboliczny czek na kwotę 950 tys. zł

I pewne nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kwota na symbolicznym czeku w wysokości 950 tys. zł jest sumą środków z budżetu tylko trzech instytucji: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Komendy Głowna Państwowej Straży Pożarnej. Takie wrażenie mógłby odnieść przeciętny Kowalski. Tymczasem do tej puli należałoby dodać 400 tys. zł, które na ten cel wydatkowała również Gmina Mszana Dolna. Informacja o tym była napisana na odwrotnej stronie symbolicznego czeku.

– Jest to pewne przekłamanie i nie rozumiem dlaczego, tak to się pokazało w mediach mówił na piątkowej sesji Jan Chorągwicki.

– Dofinansowanie z ministerstwa jest na poziomie 550 tys. zł, a gmina dołożyła 400 tys. zł. Zsumowano to wszystko razem i na zdjęciach Idzi w świat informacja, że ministerstwo daje 950 tys. zł. Z całym szacunkiem dla pana posła Siarki i pana ministra. Jest zacnym człowiekiem i sympatycznym. Nie mniej jednak, takie działanie bulwersuje i powoduje, że trzeba się zastanawiać o co w tym wszystkim chodzi. Pewno wybory, ale ja tutaj nie umiem odpowiedzieć…- skomentował całą sytuację Przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna.

– Jak się dokładnie wczytamy w treść tego czeku, to widać, ze to OSP otrzymuje środki i wtedy wszystko się zgadza. Trzeba tylko dokładnie czytać – tłumaczyła z koli Katarzyna Szybiak, z-ca wójta Gminy Mszana Dolna.

Polemika i dyskusja

Później doszło do krótkiej polemiki między przewodniczącym, a Katarzyną Szybiak. Oboje jednak stali na swoich stanowiskach.

– Mamy pieniądze i cieszmy się. Natomiast jeżeli ktoś dostanie taką informację, a nie jest zorientowany tak, jak pani czy pan wójt czy my w tej chwili. To powie, co oni robią – skwitował swoją wypowiedź Jan Choragwicki.

– Następnym razem nie dostaniemy – powiedziała szeptem Katarzyna Szybiak.

– Może dostaniemy, może nie dostaniemy. Natomiast, ktokolwiek by nie dawał, niech daje to uczciwie i rzetelnie pisze, jak to wygląda – pokreślił przewodniczący.

W dyskusję wtrącił się Bolesław Żaba, tłumacząc, że nie warto dalej kontynuować tej dyskusji.

– Nie ma o, co kruszyć kopii. I tak kwota 950 tys. zł jest niewystarczająca, dlatego proponujemy sprzedaż tych działek, które są praktycznie nieużytkowane przez gminę. Pewnie po przetargu zakup tego samochodu zakończy się kwotą milion trzysta tys. zł.

Na koniec dość nieoczekiwanej dyskusji, która na sesji się pojawiła głos zabrał radny Rafał Kubowicz.

– Uważam, że trzeba dbać o swój dobry wizerunek i rada gminy też powinna o niego dbać. Wydajemy pieniądze publiczne – pieniądze podatnika (…). Jeżeli się daje dofinansowanie na zakup wozu strażackiego w wysokości 400 tys. zł, to powinno być brylantowymi literami napisane, że gmina przekazuje takie pieniądze. Bo się nie ma czego wstydzić pani wójt. Później są komentarze. Kto dał pieniądze. Oczywiście. Poseł Siarka! Głosujmy na posła Siarkę! To jest piar…każdy sprzedaje się przed wyborami. Jeżeli ktoś wpisuje kwotę 950 tys. zł i podaje: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Komendy Głowna Państwowej Straży Pożarnej, to gdzie jest wpisana tutaj gmina w tym wszystkim…

– Z tyłu – odparł wójt Bolesław Żaba.

– Panie wójcie, to jest, jak umowa bankowa. Jak pan podpisuje, to czasami też jest coś napisane drobnym druczkiem i niekoniecznie jest to korzystne dla klienta – odparł radny Rafał Kubowicz.

Wydarzenie związane z symbolicznym przekazaniem czeków z dofinansowaniem na zakup samochodów strażackich odbyło się w minioną środę w Rabce Zdroju.

 Jednostki OSP z powiatu limanowskiego wzbogacą się o 4 nowe pojazdy. Dzięki łącznemu dofinansowaniu w wysokości 2,7 mln zł możliwy będzie zakup 2 średnich pojazdów dla jednostek Mszana Górna i Szyk oraz 2 lekkich pojazdów dla jednostek Stara Wieś i Skrzydlna.

Zapis wideo z sesji prezentujemy poniżej.

Zobacz również