Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W Limanowej uczczono pamięć żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego. Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się od mszy św. w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej.

Po niej już na cmentarzu parafialnym miała miejsca dalsza część uroczystości. Najpierw głos zabrali przedstawiciele samorządów – gospodarzów uroczystości, parlamentarzyści, a także zaproszeni goście.

Nie mogło zabraknąć modlitwy za tych, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę. Apel poległych odczytał dowódca uroczystości Stanisław Dębski.

Później delegacje samorządów z powiatu limanowskiego, instytucji publicznych, żołnierze, harcerze i uczniowie szkół zapalili znicze oddając symboliczny hołd Żołnierzom Wyklętym.

Zwieńczeniem uroczystości był wykład dr Marcina Chorązkiego zatytułowany „Podziemie zbrojne w Polsce w latach 1944-1956 na przykładzie wybranych postaci z Ziemi Limanowskiej”.

Organizatorami uroczystości były samorządy Powiatu Limanowskiego, Miasta Limanowa, a także parafia Bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej, 11. Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej, Związek Strzelecki Strzelec Limanowa, Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie,  Stowarzyszenie Ziemia Limanowska oraz Limanowski Dom Kultury.

Zobacz również