O tym, jak wszechstronnie utalentowanym i pełnym pasji człowiekiem był Jan Fudala, mogli przekonać się uczestnicy spotkania w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. Promocja albumu „Zakopiańskie malarstwo na szkle. Jan Fudala”, wydanego przez Zakopiańskie Centrum Kultury rozpoczęło się od słowa wstępnego dr Małgorzaty Wonuczki-Wnuk z Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór. Sylwetkę artysty przedstawiła współautorka publikacji – dr Katarzyna Ceklarz.
– Barwne opowieści dotyczące Jaśka z Gorców pozwoliły uświadomić sobie, jak emocjonujące i ciekawe życie wiódł. Nie mogło być przecież inaczej – niezwykle energiczny, pełen temperamentu i chęci do działania zarażał wokół pozytywnym nastawieniem i entuzjazmem. Świetny biegacz narciarski, pedagog, założyciel i kierownik zespołów regionalnych, a przy tym kreatywny poeta, malarz, aktor i niezrównany tancerz. O tym ostatnim zebrani przekonali się podczas projekcji fragmentu filmu „Ród Gąsieniców”, gdzie Jan Fudala wykonał żywiołowy taniec do dziś wspominany i podziwiany przez wielu regionalistów. Meritum spotkania, a więc twórczość malarska Jana Fudali, ukontentowało wszystkich zebranych. Mogli bowiem ujrzeć przykładowe obrazy artysty. A było co oglądać! Dynamiczne i pełne kolorów dzieła przykuwały wzrok każdego. Nie sposób przejść obok nich obojętnie. Scenki przedstawiające góralskie żywobycie są pełne ekspresji, jak również refleksji. Można z nich wyczytać temperament artysty, jego wrażliwość i głębię, a także ogromne poczucie humoru. Śleboda, której hołdował i wartości góralszczyzny wylewają się z ram obrazów i ukazują, że był nimi przesiąknięty na wskroś – czytamy w relacji Klaudii Gawronek.
Jan Fudala osiadł w Gorcach, gdzie do śmierci pracował i działał aktywnie na rzecz kultywowania tradycji zagórzańskiej. Był m. in. kierownikiem zespołu regionalnego „Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej (jego „przejściowa” nazwa to „Zagórze”) oraz dyrektorem Muzeum in. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju. W 2004 roku wydał książkę pt. „Kto się cieszy, ten nie grzeszy”, która jest opowieścią z pogranicza fikcji i literatury faktu poświęconą rodzinie i ukochanemu przysiółkowi Olszówki – „Jasionów”, skąd wywodzi się ród Fudalów. Z sentymentem wspominał rodzinne strony, a więc Olszówkę, w której się wychowywał.
Podczas spotkania wystąpiła rodzinna kapela Kościelnioki reprezentująca Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki. Słowa wdzięczności za podtrzymanie pamięci o Janie Fudali do prelegentek skierował wójt Bolesław Żaba.
Wydarzenie zorganizowano w ramach budowy marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, przy współpracy z Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór w Zakopanem. Jego Partnerami byli: Miejska Biblioteka Mszana Dolna oraz PTL Mszana Dolna. Zaproszenie na spotkanie przyjął m. in. Władysław Fudala, brat Jaśka z Gorców.
Promocje albumu odbyły się wcześniej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór w Zakopanem, w Domu Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej, w Centrum Turystyki Górskiej w Krakowie oraz w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku.
źródło: Klaudia Gawronek, oprac. MAG
fot. Zagórzańskie Dziedziny