Zapobiegli tragedii, narażając własne życie. Aspiranci sztabowi Józef Faron i Michał Wajda zostali docenieni również przez wójta

Zapobiegli tragedii, narażając własne życie. Aspiranci sztabowi Józef Faron i Michał Wajda zostali docenieni również przez wójta

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wręczył Medale im. Podkomisarza Policji Andrzeja Struja. Odznaczenia odebrało 86 policjantów z całego kraju, wśród nich dwóch funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Łukowicy – aspiranci sztabowi Józef Faron i Michał Wajda. Listy gratulacyjne i symboliczne nagrody policjantom wręczył także wójt Bogdan Łuczkowski.

Medal im. podkomisarza Andrzeja Struja mogą otrzymać policjanci, którzy podjęli się poza służbą ratowania życia, zdrowia ludzkiego albo mienia z narażeniem własnego życia lub zdrowia albo w czasie służby podjęli się ratowania życia ludzkiego ze szczególnym narażeniem własnego życia lub zdrowia.

– 25 października 2022 roku aspirant sztabowy Józef Faron, pełniąc służbę z aspirantem sztabowym Michałem Wajdą, otrzymał polecenie udania się na interwencję do miejscowości Młyńczyska, gdzie, według zgłoszenia, mężczyzna zadzwonił na numer alarmowy 112 oświadczył, że „będzie wielkie bum,” po czym się rozłączył. Funkcjonariusze niezwłocznie udali się na poszukiwanie miejsca, z którego otrzymano informację. Po ustaleniu adresu policjanci zajechali przed dom w miejscowości Młyńczyska, gdzie w garażu znaleźli mężczyznę, który przy użyciu kanistra z cieczą ropopochodną oraz butli gazowej z otwartym zaworem, z której wydobywał się już płomień, próbował doprowadzić do eksplozji. Policjanci, nie zważając na zagrożenie, narażając przy tym własne życie, weszli do garażu. Asp. szt. Józef Faron wyciągnął mężczyznę, chcącego popełnić samobójstwo z płonącego pomieszczenia, a asp. szt. Michał Wajda wyniósł z zadymionego pomieszczenia palącą się butlę gazową, która w każdej chwili mogła wybuchnąć. Następnie za pomocą gaśnicy, będącej na wyposażeniu radiowozu, ugasił płomień butli oraz płonący kanister. Dzięki natychmiastowym i zdecydowanym działaniom funkcjonariuszy z Posterunku Policji w Łukowicy nie doszło do tragedii, a sytuacja została opanowana.  Asp. szt. Józef Faron oraz asp. szt. Michał Wajda swoim profesjonalizmem oraz oddaniem służbie stanowią wzór do naśladowania dla młodszych stażem funkcjonariuszy – czytamy na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

 

źródło: WKP w Krakowie, UG w Łukowicy; oprac. MAG

fot. MSWiA, UG w Łukowicy

 

Zobacz również