Do 28 kwietnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej można oglądać i czytać prace Marii Hebdy

Do 28 kwietnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej można oglądać i czytać prace Marii Hebdy

Do 28 kwietnia w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej można oglądać prace malarskie Marii Hebdy oraz zapoznać się z poezją wszechstronnej artystki z Pisarzowej.

– Obecna wystawa w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej  jest jakby kontynuacją mojej twórczości oraz okazją do wspomnienia zakończenia ziemskiej pielgrzymki wielkiego Polaka i dumy Kościoła Katolickiego.  papieża Jana Pawła II. Kwiecień to również czas wspomnienia wielkiego cudu  Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, obchodzimy bowiem Święta Wielkanocne – wyjaśnia Maria Hebda.

Wystawa tworzy harmonijną, barwną , ale jednocześnie intrygującą przestrzeń utkaną z obrazu i słowa. Tematyka prezentowanych dzieł zarówno obrazów jak i utworów poetyckich, jest niezwykle różnorodna, zawierająca w sobie kontemplację zjawisk natury, zachwyt nad pięknem przyrody, przemyśleń i obserwacji autorki nad naturą człowieka i zmienności ludzkich losów. Ten bogaty artystyczny pejzaż łączy głęboka refleksja, energia ducha i materii, nawiązująca do wiosennego odradzania się natury, której symbolikę odnajdujemy w przezywaniu Świat Wielkanocnych. W twórczości Marii Hebdy nie brakuje humoru, ironii, szczerości, jak również nawiązania do motywów w sztuce, znanych postaci i ważnych wydarzeń w dziejach Polski.

Maria Hebda mieszka w Pisarzowej, a pochodzi z Przyszowej, z rodziny rolniczej o korzeniach patriotycznych i artystycznych. Przez wiele lat pracowała w Wojewódzkim Urzędzie Statystycznym w Krakowie – Oddział Limanowa. Obecnie przebywa na  emeryturze, zajmując się miedzy innymi działalnością kulturalną w gminie Limanowa. Działalność na polu sztuki rozpoczęła w 1978 roku od zajęcia II miejsca w dziedzinie malarstwa na Przeglądzie Aktywności Kulturalnej w gminie Łukowica. Od tej pory Maria Hebda nieprzerwanie aktywnie angażuje się w życie kulturalne Ziemi Limanowskiej, m.in. poprzez udział w spotkaniach artystycznych, wystawach oraz wernisażach. Działała również w Zespołach Pieśni i Tańca „Limanowianie” oraz  „Pisarzowianie”.

 

źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej; oprac. MAG

fot. Starostwo Powiatowe w Limanowej

Zobacz również