„25 lat w Oriencie”. Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Tanyą Valko

„25 lat w Oriencie”. Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej zaprasza na spotkanie z Tanyą Valko

„25 lat w Oriencie” – to tytuł spotkania autorskiego z Tanyą Valko, które odbędzie się 12 maja w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. Rozpoczęcie o godz. 17.00.

Tanya Valko urodziła się w Krakowie. Wybór arabistyki w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego okazał się dla przyszłej pisarki spełnieniem marzeń i szansą na spotkanie z nieznanym, tajemniczym światem. Po raz pierwszy wyjechała do Libii w wieku 21 lat. Prawie 20 lat mieszkała w krajach arabskich, najdłużej, bo 13 lat, w Libii, a później 5 lat w Arabii Saudyjskiej. 6 lat żyła w Indonezji, w najliczniejszym kraju muzułmańskim na świecie. Na początku swojej drogi, jako młoda kobieta, mężatka na dorobku i matka dwójki dzieci, była zmuszona podejmować się różnej pracy i niestety odłożyła na półkę swoje pisarstwo. Podczas krótkich pobytów w Polsce miała własne firmy o różnorodnym profilu, projektowała i szyła odzież do butików, prowadziła swój hostel w Krakowie, tłumaczyła książki i dokumenty, za granicą zaś była nawet nauczycielką w Szkole Polskiej w Trypolisie w Libii, a następnie przez wiele lat asystentką ambasadorów RP. W 2018 roku – po ponad 25 latach spędzonych na obczyźnie − pozostawiła za sobą dyplomatyczne życie i wróciła do Polski.

Tanya Valko zaczęła swoją pracę twórczą jako poetka. Przez dwa lata należała do Młodzieżowej Wszechnicy Dziennikarskiej pod patronatem Tadeusza Hołuja i drukowała artykuły i reportaże w krakowskich gazetach. Jest autorką książek o Libii: „Libia od kuchni”, „Życie codzienne w Trypolisie” oraz „Sahara – ocean ciszy”. Jej zainteresowania zdrowym stylem życia zaowocowały książkami: „Dość odchudzania – czas na dietę”, „Nowoczesna książka kucharska” oraz „Odchudzająca książka kucharska”. Tanya wydała też nietypową dla siebie powieść umieszczoną w polskich realiach pt. „Zrób mnie młodszą, zrób mnie piękną”, mówiącą o problemach wieku średniego i o chęci zatrzymania młodości. W 2010 r. ukazał się jej debiut powieściowy „Arabska żona”, która stała się bestsellerem oraz początkiem arabskiej sagi. „Arabska córka” (2011), „Arabska krew” (2012) i „Arabska księżniczka” (2013) to kontynuacja tej powieści. Po sukcesie arabskiej sagi Tanya Valko wyjechała do Azji i tam rozpoczęła następny cykl powieściowy pod zbiorczym tytułem azjatycka saga, składający się z 2 powieści. Pierwszy tom nosi tytuł „Okruchy raju” (2014), a drugi „Miłość na Bali” (2015). Są one kontynuacją arabskiej sagi i goszczą w nich główne bohaterki tego cyklu: Dorota i jej dwie córki Marysia i Daria oraz inne ulubione postaci z poprzednich tomów. Jednak tęsknota za arabskimi krajami znów pchnęła Valko do pisania o tym regionie świata i tak powstała „Arabska krucjata” (2016). W maju 2017 na półki księgarni trafił „Arabski mąż”, zaś w 2018 – „Arabski syn”. Ostatnie powieści dogłębnie poruszają problem fundamentalizmu islamskiego i terroryzmu, który wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a obecnie emanuje na cały świat. Akcja powieści toczy się w Syrii, Arabii Saudyjskiej, Katarze, Emiratach Arabskich, Libanie i Jordanii. Przedstawia świat niesamowitego bogactwa i władzy, ale też nędzy i rozpaczy. Życie na salonach i w obozie dla uchodźców, w nowoczesnych stolicach wielkich mocarstw i w Rakce, stolicy kalifatu. W 2019 r. wyszedł 10 tom orientalnej sagi Tanyi Valko pt. „Arabski raj”, który jest kontynuacją losów głównych bohaterek poprzednich powieści, Doroty i jej dwóch córek: Marysi-Miriam oraz Darii.

 

źródło: Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej oraz https://www.tanyavalko.pl/; oprac. MAG

fot. Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej

Zobacz również