Gmina Limanowa otrzymała 160 tys. zł na realizację zadania pn. „Odtworzenie krzyża pomnikowego i niezbędne prace konserwatorskie na cmentarzu wojennym nr 369 w Starej Wsi Golcowie”. Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu rozpatrzył pozytywnie odwołanie od wcześniejszej decyzji.
Głównym celem zadania jest odtworzenie krzyża pomnikowego, który pierwotnie znajdował się na cmentarzu wojennym nr 369 w Starej Wsi Golcowie. W ramach projektu przewidziana jest odbudowa od postaw krzyża pomnikowego, który uległ całkowitemu zniszczeniu i usunięciu. Krzyż pomnikowy był wyjątkowy ze względu na swoją niespotykaną konstrukcję i rozmiary. Ponadto renowacji zostaną poddane nagrobki oraz zabytkowy przydrożny znak.
– Niestety nie można stwierdzić, kiedy krzyż został całkowicie zlikwidowany. W momencie wpisania cmentarza do rejestru zabytków, w 1989 roku, krzyż już z całą pewnością nie istniał. Wg dokumentacji historyczno-odtworzeniowej, opracowanej w 2015 roku przez Jerzego Drogomira na podstawie archiwalnych szkiców, można stwierdzić, że krzyż pomnikowy posiadał niespotykaną konstrukcję i rozmiary. Był wysoki na 10,35 m, a rozpiętość ramion wynosiła ok. 4 m. Jego konstrukcja również wyróżniała się na tle innych znanych krzyży pomnikowych – informuje Urząd Gminy Limanowa.
Cmentarz wojenny nr 369 położony jest w Starej Wsi na wschodnim stoku góry Golców (752 m n.p.m.), na wysokości między 710 a 715 m n.p. m. Na cmentarzu w 16 grobach pojedynczych i 10 masowych, spoczywa 76 poległych – 47 żołnierzy z armii austro-węgierskiej (w tym 15 znanych) oraz 32 z armii rosyjskiej (wyłącznie nieznanych), którzy zginęli pod koniec 1914 roku podczas działań związanych z bitwą pod Limanową.
– Cmentarz wojenny nr 369 w Starej Wsi Golcowie ma duże znaczenie kulturalne w gminie Limanowa. Jest to jedyny cmentarz wojenny, który znajduje się na terenie gminy. Uczniowie miejscowej szkoły podstawowej cyklicznie odwiedzają cmentarz, co stanowi element zakrojonego na szeroką skalę programu wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży w gminie Limanowa, który jest aktualnie realizowany we wszystkich gminnych szkołach. Nieopodal cmentarza przebiega niebieski szlak turystyczny, jeden ze szlaków wiodących przez Beskid Wyspowy, którym w ciągu roku bardzo tłumnie wędrują turyści, nie tylko z naszego regionu. Mieszkańcy wielokrotnie prosili mnie o interwencję w sprawie przywrócenia krzyża i renowacji cmentarza. Jestem bardzo zadowolony, że środki na powyższe działania udało nam się w końcu pozyskać, tym bardziej że stanowią one aż 70 % całości inwestycji. Cieszę się, że cmentarz odzyska swój pierwotny wygląd, nadając wyższą rangę historycznym wydarzeniom i przyczyni się do wzrostu świadomości oraz patriotyzmu wśród mieszkańców – podkreśla wójt Jan Skrzekut.
źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG
fot. Urząd Gminy Limanowa