Silna i różnorodna reprezentacja powiatu limanowskiego w Podegrodziu. Artyści z nagrodami

Silna i różnorodna reprezentacja powiatu limanowskiego w Podegrodziu. Artyści z nagrodami

W Podegrodziu zakończył się 40. Konkurs Muzyk, Instrumentalistów, Śpiewaków Ludowych i Drużbów Weselnych „Druzbacka”. Powiat limanowski miał bardzo silną reprezentację. Artyści z naszego regionu wrócili z wieloma nagrodami, pokazując bogactwo i wysoki poziom przygotowania. 161 występów oceniła komisja w składzie: Anna Borucka-Szotkowska – etnomuzykolog, Jadwiga Adamczyk – muzyk, Artur Czesak – językoznawca, Benedykt Kafel – etnograf. Konkurs prowadził Marian Wójtowicz.

W konkursie muzyk ludowych w kategorii dorosłych nagrodę główną w postaci „Złotych Basów” i nagrodę pieniężną w wysokości 800 zł otrzymała Muzyka Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej. Zdobywcami równorzędnych pierwszych miejsc i nagród w wysokości 650 zł są: muzyki zespołu „Pnioki” z Sadku-Kostrzy oraz „Kotelnica” z Olszówki i Mszany Dolnej. Drugie miejsca i 500 zł przyznano muzykom zespołu „Starowiejski Hyr” ze Starej Wsi i „Dolina Słomki” ze Stronia. Równorzędne trzecie miejsca i po 400 zł otrzymały muzyki zespołu „Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca, „Spod Kicek” z Mordarki, „Z Janowic” oraz „Sami Swoi” z Krasnego-Lasocic. Ponadto wyróżnienia otrzymali: „Słopniczanie” ze Słopnic, „Przyszowianie” z Przyszowej i „Skrzydlanie” ze Skrzydlnej.

W konkursie muzyk ludowych w kategorii młodzieżowej zdobywcą drugiego miejsca i 300 zł jest „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej, równorzędne trzecie miejsca i nagrody po 250 zł otrzymały muzyki: „Szczyrzycanie” ze Szczyrzyca”, „Starowiejski Hyr” ze Starej Wsi oraz „Słopniczanie ze Słopnic.

W kategorii dziecięcej konkursu muzyk ludowych najlepsza okazała się muzyka zespołu „Młode Gorce” z Kamienicy. Drugie miejsca zajęły muzyki: „Śwarne Zgrajca” ze Słopnic i „Olszowianie” z Olszówki.

W kategorii dorosłych konkursu instrumentalistów nagrodę główną w postaci „Złotych Skrzypiec” i nagrodę pieniężną w kwocie 300 zł otrzymał Jakub Drabik z Kamienicy (skrzypce). Równorzędne drugie miejsca i po 200 zł otrzymali: Hubert Adamczyk z Poręby Wielkiej (skrzypce) i Joanna Ociepka z Przyszowej (skrzypce). Na trzecim miejscu z nagrodą 150 zł rywalizację zakończyli Artur Cudek ze Skrzydlnej (heligonka) i Piotr Pławecki ze Starej Wsi (okaryna).

Wśród instrumentalistów młodzieżowych pierwsze miejsce zajął Kacper Wąchała z Lubomierza (skrzypce), drugie – Emilia Joniec z Wilczyc (skrzypce), a trzecie – Gabriela Hojda z Limanowej (skrzypce). W konkursie prezentowały się również Sandra Kamińska z Mszany Górnej (skrzypce) i Oliwia Nowak z Łętowego (skrzypce).

W kategorii dziecięcych instrumentalistów pierwsze miejsca zajęły: Joanna Dudzik z Mszany Górnej (skrzypce) i Martyna Ślusarczyk ze Słopnic (skrzypce). Na drugim stopniu podium stanęły wspólnie: Julia Wilk z Przyszowej (skrzypce), Adrianna Węglarz z Łętowego (skrzypce) oraz Sonia Jarosz z Łostówki (skrzypce). Trzecie miejsca zajęły: Emilia Wąchała z Lubomierza (skrzypce), Anna Dawiec z Lubomierza (skrzypce) oraz Wioleta Myszogląd z Łostówki (skrzypce). Wyróżnienia trafiły do: Julii Węglarz z Łętowego (skrzypce), Julii Grabiec z Łętowego (skrzypce), Martyny Krzanik z Łętowego (skrzypce) i Dominiki Kubackiej z Wysokiego (skrzypce). W konkursie wystąpiły też Katarzyna Jackowiec z Mszany Górnej (skrzypce) i Julia Dorczak z Mszany Dolnej (skrzypce).

Z konkursu grup śpiewaczych w kategorii dorosłych z nagrodą za zajęcie pierwszego miejsca w wysokości 300 zł wróciła grupa żeńska z zespołu „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy. Drugie miejsce i 250 zł otrzymała grupa męska „Sami Swoi” z Krasnego-Lasocic, a równorzędne trzecie miejsca i po 200 zł z Podegrodzia przywiozły grupy żeńskie: „Dolina Mszanki” z Mszany Górnej, „Mszanicanki” z Mszany Dolnej, „Przyszowianki” z Przyszowej, „Limanowianie” z Limanowej oraz grupa męska – „Kijom Worci” z Pisarzowej. Wyróżnienia przyznano grupom żeńskim: z zespołu „Starowiejski Hyr” ze Starej Wsi, „Babskiej Grupie Śpiewaczej” z Wilkowiska, „Skrzydlankom” ze Skrzydlnej, z zespołu „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej, a także grupie męskiej „Spod Kicek” z Mordarki.

W konkursie śpiewu solowego dorosłych nagrodę główną w postaci „Złotego Słowika” wraz z kwotą 250 zł otrzymała Magdalena Dudek z Makowicy. Pierwsze miejsca i po 200 zł przyznano Marii Zarębie ze Zbludzy i Krzysztofowi Kubiszowi ze Skrzydlnej. Równorzędne drugie miejsca i po 150 zł otrzymali: Roksana Frączek z Pisarzowej i Rafał Matras z Laskowej, a równorzędne trzecie miejsca i po 100 zł – Beata Jarosz ze Skrzydlnej, Patryk Grzędziak z Mszany Górnej oraz Andrzej Ciężadlik z Kasiny Wielkiej. Wyróżnienia trafiły do Barbary Stożek z Mszany Dolnej, Zenony Zając ze Skrzydlnej i Wiesława Sadkiewicza ze Skrzydlnej.

Wśród solistów młodzieżowych dobrze zaprezentowała się Łucja Wojtas z Kamienicy, która zajęła drugie miejsce i otrzymała nagrody rzeczowe.

Z kolei wśród solistów dziecięcych drugie miejsce i nagrody rzeczowe otrzymała Joanna Zasadnia ze Szczawy, a trzecie miejsce i nagrody rzeczowe – Sylwia Trybus z Półrzeczek. W konkursie wystąpiła też Emilia Kokoszka z Jurkowa.

W konkursie „Mistrz i uczeń” pierwsze miejsce i 300 zł otrzymali: Tobiasz Krzysztof z Mszany Górnej z uczennicą Kamilą Kuczaj (skrzypce), drugie miejsce i 250 zł – Aneta Rokosz z Przenoszy z Aleksandrą Rokosz (śpiew) oraz Aleksandra Śliwa ze Słopnic z uczennicami Zuzanną Postrożny (skrzypce) i Anną Pietrzak (skrzypce). Wszyscy uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą komisja rekomendowała muzykę Tobiasza Krzysztofa z Mszany Górnej, śpiewaczkę Magdalenę Dudek z Makowicy, skrzypka Jakuba Drabika z Kamienicy.

Na Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania”, który odbędzie się w Bukowinie Tatrzańskiej w lipcu, komisja zakwalifikowała Huberta Adamczyka z Poręby Wielkiej.

„Druzbacka” została zorganizowana przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu oraz Gminny Ośrodek Kultury w Podegrodziu.

 

źródło: Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu

fot. „Przyszowianie”, „Kotelnica”, „Starowiejski Hyr”, „Dolina Słomki”, „Szczyrzycanie”, GOKSiR w Kamienicy, „Olszowianie”, Stowarzyszenie „Spod Ćwilina”, „Limanowianie”, „Wilkowicanie” oraz kadry z retransmisji wydarzenia

Zobacz również