Stomatologia zachowawcza – co to jest i czym się zajmuje?

Stomatologia zachowawcza – co to jest i czym się zajmuje?

Piękny i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Aby utrzymać zęby w jak najlepszej kondycji, właściwą pielęgnację jamy ustnej warto uzupełnić o zabiegi wchodzące w zakres stomatologii zachowawczej. Dlaczego jest ona tak ważna i jakie działania obejmuje? Sprawdź!

Stomatologia zachowawcza, inaczej nazywana ogólną jest jedną z podstawowych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne. To właśnie z niej pacjenci korzystają najczęściej. Regularne wizyty u dentysty zwiększają szansę na zachowanie zdrowych zębów i jamy ustnej. Zastanawiasz się, jaki stomatolog w Zakopanem oferuje zabiegi wykonywane w ramach stomatologii zachowawczej i kiedy należy się do niego udać?

Co to jest stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza zajmuje się przede wszystkim diagnostyką,profilaktyką i leczeniem próchnicy oraz ubytków zębowych niepróchnicowego pochodzenia. Jej głównym celem utrzymanie dobrego stanu uzębienia, wzmocnienie ich struktury, a także poprawa i zachowanie estetycznego wyglądu zębów.

Zakres usług stomatologii zachowawczej

Podstawą stomatologii ogólnej są zabiegi profilaktyczne zapobiegające rozwojowi i rozprzestrzenianiu się próchnicy. Wdrożenie odpowiednich działań minimalizuje ryzyko nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej, a tym samymkonieczności przeprowadzenia skomplikowanego i kosztownego leczenia. Należą do nich:

 • badania kontrolne stanu jamy ustnej i zębów;
 • zwalczanie problemu nadwrażliwości zębów i krwawienia dziąseł;
 • higienizacja zębów polegająca na usunięciu kamienia i osadów nazębnych składająca się z kilku etapów (skaling, piaskowanie, polerowanie, fluoryzacja, instruktaż higieny).

Warto podkreślić, że stomatologia ogólna obejmuje też leczenie zachowawcze zębów. Do tej grupy zabiegów zalicza się głównie:leczenie próchnicy, wypełnianie ubytków, leczenie endodontyczne (kanałowe), odbudowę korony zębowej oraz leczenie pourazowe zębów.

Inne zabiegi realizowane w ramach stomatologii zachowawczej w Orto Smile

W ramach stomatologii zachowawczej wykonuje się również inne zabiegi mające na celu przywrócenie naturalnego, estetycznego wyglądu zębów. Wśród najpopularniejszych wymienia się m.in.:

 • usuwanie przebarwień powstałych wskutek np. urazów mechanicznych, fluorozy, przyjmowania leków czy przebytych chorób;
 • rekonstrukcję startych lub niewykształconych prawidłowo zębów, przy zastosowaniu nowoczesnej i mało inwazyjnej metody określanej jako bonding.

Sprawdź ofertę stomatologii zachowawczej Orto-smile w Zakopanem i zadbaj o zdrowie swoich zębów!

Kiedy warto zgłosić się do dentysty?

Do niepokojących objawów, które powinny skłonić Cię do wizyty u stomatologa, należą:

 • ból zęba o różnym nasileniu;
 • zaczerwienienie i krwawienie dziąseł;
 • widoczne ubytki zębowe;
 • uczucie „wysadzania zęba” z zębodołu;
 • przebarwienia na zębach;
 • nadwrażliwość na zimne i ciepłe pokarmy;
 • nieprzyjemny zapach z ust.

Zobacz również