U podnóża Cietnia posadzono „Las pamięci św. Jana Pawła II”

U podnóża Cietnia posadzono „Las pamięci św. Jana Pawła II”

6 maja małopolscy leśnicy, wspólnie z przedstawicielami samorządów, a także wielu instytucji społecznych, posadzili sadzonki jodeł, lip, czereśni i wiązów. W ten sposób uczczono osobę Papieża – Polaka, a akcję nazwano „Las Pamięci Jana Pawła II”.

W sadzeniu drzew wziął udział Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji.  Wśród sadzących ten szczególny las byli parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół, harcerze oraz przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych społecznościi organizacji pozarządowych.

Cystersi – historia męstwa i polskiej kultury agrarnej

Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa na tenlas wybrali miejsce szczególne – okolice Szczyrzyca, gdzie od bez mała ośmiu wieków stoi klasztor OO. Cystersów.

Biali Mnisi (tak nazywano cystersów ponieważ noszą białe habity z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem), odegrali szczególną rolę w rozwoju naszej kultury i gospodarki – szczególnie rozwoju sztuki agrarnej. Praktyka ewangelicznej prostoty życia w ciszy i prowadzenia przez zakon cysterski własnych gospodarstw rolnych była ceniona przez władców ze względu na ich rolę kulturotwórczą. Cystersi założyli wiele osad, które dziś są zamożnymi wsiami i miasteczkami (np. Jędrzejów, Mogiła k. Krakowa. Ludźmierz), dzikie tereny zamieniali w pola uprawne, budowali młyny, mosty, browary, zakładali sady i pasieki. Dziś nawiązują do dawnych tradycji agrarnych.

Warto również wiedzieć, że opactwo szczyrzyckieodznaczono Krzyżem Virtuti Militari za szczególne męstwo w czasie II wojny światowej. Podczas okupacji niemieckiej w opactwie znalazło schronienie wielu uchodźców z różnych zakątków Polski. Prowadzono w nim tajne nauczanie. Opactwo jest mile odwiedzane przez pielgrzymów, bowiem mieści się w nim sanktuarium Matki Boskiej Szczyrzyckiej, z cudownym, otoczonym kultem XVI wiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Łączą nas drzewa

Wspólne sadzenie jodeł, czereśni, lip i wiązów odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej realizowanej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną w Lasach Państwowych.
3. edycja akcji „Łączą nas drzewa” została zainicjowana przez Edwarda Siarkę Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na terenie RDLP w Pile 15 marca. W tym roku w ramach akcji sadzone są w całej Polsce „Lasy Pamięci Jana Pawła II”.

Lasy dla Jana Pawła II

Leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew. Poprzez akcję „Łączą nas drzewa” każdy z nas może wziąć w tym udział.

– Polscy leśnicy często podkreślają, że stoją na straży najcenniejszych wartości i uznanych autorytetów. Teraz przyłączyli się do akcji w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II i na terenie całej Polski sadzą „Lasy Pamięci Jana Pawła II” – podkreślił Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie 

Pamięć o Janie Pawle II szczególną rolę pełni w Małopolsce, gdzie Karol Wojtyła urodził się, wychowywał, przeżył II wojnę światową, ukończył seminarium duchowne, aby potem – już jako duchowny Kościoła Katolickiego, dostąpić najwyższych zaszczytów i stanowisk i odegrać kluczową rolę dla losów naszej Ojczyzny i świata. Jego zasługi w pokojowym pokonaniu doktryny komunizmu, oraz odzyskaniu wolności przez wiele krajów bloku wschodniego, są niepodważalne.

Był człowiekiem, który miłował przyrodę i nie ukrywał tego. Wiele razy odnosił się do powinności człowieka wobec dzieła stwórcy. 

– Papież Polak w sposób szczególny miłował polską przyrodę. Dzisiaj to my dajemy przykład, że Jego słowa „Dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata” przyświecają naszym staraniom ochrony tej przyrody – zaznaczył Edward Siarka Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podczas inauguracji tegorocznej akcji w Nadleśnictwie Celestynów. 

Zobacz również