Defibrylator AED – ułatwienie w ratowaniu życia!

Defibrylator AED – ułatwienie w ratowaniu życia!

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób jest świadomych zagrożeń, jakie niesie ze sobą brak pomocy medycznej w razie nagłego zatrzymania akcji serca. Z tego względu w całej Polsce prowadzone są kampanie i działania, dzięki którym promuje się montaż automatycznych i półautomatycznych defibrylatorów AED w miejscach publicznych.

Użycie profesjonalnego defibrylatora to szansa na uratowanie życia. Niestety często zdarza się, że brak odpowiedniego sprzętu i umiejętności osób wśród osób postronnych skutkuje pogarszającym się stanem zdrowia osoby poszkodowanej. Na szczęście defibrylator AED jest coraz powszechniejszym urządzeniem dostępnym dla każdego.

Rodzaje defibrylatorów AED

Na rynku dostępne są dwa rodzaje urządzeń przeznaczonych do defibrylacji i resuscytacji osób z problemami zdrowotnymi. Defibrylatory dzielimy na: automatyczne i półautomatyczne.
Te pierwsze są najprostsze w użyciu, gdyż wymagają od osób trzecich tylko niewielkiej ingerencji w postaci przyklejenia elektrod u poszkodowanego.

Różnica pomiędzy defibrylatorem AED automatycznym a półautomatycznym jest taka, że ten drugi wymaga pewnej interwencji człowieka. Konieczne jest wciśnięcie przycisku, który rozpoczyna defibrylację po wykryciu zaburzonej akcji serca.

Automatyczne urządzenia AED samodzielnie weryfikują stan pacjenta, a defibrylacja rozpoczyna się dopiero wtedy, kiedy oprogramowanie uzna to za stosowne. Sprzęt do ratowania życia tego typu to doskonałe rozwiązanie, aby osoby bez żadnej wiedzy medycznej mogły pomóc poszkodowanemu w zakresie resuscytacji i defibrylacji.

Warto też dodać, że rodzaje defibrylatorów to także modele: przenośne (kamizelka), wszczepiane, ręczne wewnętrzne oraz ręczne zewnętrzne.

Gdzie można spotkać się z defibrylatorem AED?

Urządzenia do automatycznej defibrylacji są najczęściej montowane w miejscach publicznych, czyli wszędzie tam, gdzie nagła pomoc medyczna może okazać się niezbędna. Najpopularniejsze lokalizacje umiejscowienia defibrylatorów AED to:

  • szkoły i przedszkola,
  • środki komunikacji publicznej,
  • galerie i centra handlowe,
  • biurowce,
  • urzędy,
  • supermarkety,
  • skrzyżowania ruchliwych ulic,
  • ośrodki kultury, np. muzea i teatry.

W praktyce defibrylator AED znajduje zastosowanie tam, gdzie liczy się ekspresowa pomoc
w zakresie resuscytacji i defibrylacji, np. w razie wypadku lub nagłego zatrzymania akcji serca. Co ciekawe, defibrylacja przeprowadzona w czasie krótszym niż 3 minuty od czasu wystąpienia zdarzenia zwiększa szansę na przeżycie pacjenta o kilkadziesiąt procent.

Kto może obsłużyć defibrylator AED?

Do obsługi przenośnego defibrylatora AED jest uprawniona każda osoba znajdująca się
w pobliżu urządzenia. Prawo w Polsce nie określa zasad użytkowania urządzeń do defibrylacji, które są ogólnodostępne w przestrzeni publicznej. To oznacza, że może z nich korzystać praktycznie każdy – oczywiście w uzasadnionych sytuacjach.

Defibrylatory AED są wysoce funkcjonalne i intuicyjne w użyciu, dzięki czemu nie sprawiają żadnych kłopotów związanych z użytkowaniem w awaryjnych sytuacjach.

Zobacz również