O chrześcijanach żydowskiego pochodzenia w Mszanie Dolnej. Zaproszenie na wydarzenie

O chrześcijanach żydowskiego pochodzenia w Mszanie Dolnej. Zaproszenie na wydarzenie

Fundacja Sztetl Mszana Dolna oraz Miejska Biblioteka w Mszanie Dolnej zapraszają na kolejną odsłonę projektu edukacyjnego pt. „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”.

– Nasz projekt edukacyjny pokazuje współistnienie w przedwojennej Mszanie dwóch wyznań, dwóch kultur: chrześcijańskiej i żydowskiej. Obydwie grupy żyły obok siebie, przenikając się, inspirując, tworząc jakąś wspólnotę i historię. Były jednak w naszym mieście i takie osoby/rodziny, które tę tożsamość miały podwójną: urodziwszy się Żydami, przyjęły chrzest, stając się katolikami. Dla nazistów pozostały jednak Żydami i w większości podzieliły ich los; z jednym wyjątkiem – gdy ojcowska miłość dość brawurowo uratowała jedną z nich. O tym opowiemy dokładniej  już w najbliższy piątek, 23 czerwca o godz. 17:00 w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej. Zapraszamy serdecznie na trzecie spotkanie obecnej edycji projektu edukacyjnego „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”. Będzie chałka i szabatowe świece oraz naprawdę intrygujące historie! – informuje fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

 

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również