O tajemnicach z przeszłości i brawurowych śledztwach Fishki. Spotkanie z Łucją Malec-Kornajew

O tajemnicach z przeszłości i brawurowych śledztwach Fishki. Spotkanie z Łucją Malec-Kornajew

Łucja Malec-Kornajew gościła w Miejskiej Bibliotece w Mszanie Dolnej na zaproszenie Fundacji Sztetl Mszana Dolna. Wydarzenie odbyło się w ramach drugiej edycji projektu edukacyjnego „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej”. Spotkanie poprowadziła Rachela Antosz-Rekucka.

– Tym razem nieco inaczej – temat nie dotyczył bezpośrednio ani historii, ani dwukulturowości miasta, ale zaproszona gościni, historyczka sztuki, mająca mszańskie korzenie Łucja Malec-Kornajew, dzięki rodzinnej historii, którą się z nami podzieliła, pomogła nam opracować ważny wątek okupacyjnej historii naszego miasta: dramatyczne dzieje Gottliebów, ochrzczonej żydowskiej rodziny z Krakowa, która zginęła w Mszanie Dolnej podczas Zagłady. Wkrótce owoce tej współpracy znajdą się  na naszej stronie, jako kolejny rozdział w zakładce „Historie”. Wykorzystamy je też podczas kolejnego spotkania, już 23 czerwca. Będzie ono poświęcone chrześcijanom o żydowskich korzeniach, którzy – niemal wszyscy – zostali zamordowani w masowej egzekucji mszańskich Żydów 19.08.1942 r. – informuje Fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Łucja Malec-Kornajew jest przewodniczką po Krakowie, dziennikarką, aktorką, producentką i pisarką. Działa charytatywnie, społecznie. Została autorką Mądrej Książki Roku 2022 dla dzieci, przybliżającej młodym czytelnikom tajemnice historyczne. Jej „Złoty pociąg i inne największe zagadki historii sztuki w Polsce” zdobyły to wyróżnienie aż w dwóch kategoriach: w głosowaniu jury i plebiscycie czytelników. Jest także współautorką „Smoczego przewodnika dla dzieci po Krakowie” i projektu www.szwendacze.com.

– Świetnie rozumie się z młodymi odbiorcami, stąd też organizowane przez nas spotkanie zakończyło się dużym sukcesem – otoczona wianuszkiem młodych, starszych i całkiem dojrzałych czytelników, dzieliła się zawartością swej tajemniczej walizeczki, odpowiadała na pytania i prezentowała detektywistyczne akcesoria. Jest bowiem także twórczynią Pierwszego Detektywistycznego Biura dla Dzieci. Wśród mszańskiej widowni zdobyła nowych uczestników tej pionierskiej inicjatywy! Na koniec wszyscy raczyli się smakołykami i snuli plany co do dalszych spotkań z tajemniczą Fishką, która skradła serca uczestników – dodają organizatorzy.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

 

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również