Zapomniana ulica w mieście postępu i rozwoju. Mieszkańcy półtora roku czekają na informację od wiceburmistrza Michała Grzeszczuka

Zapomniana ulica w mieście postępu i rozwoju. Mieszkańcy półtora roku czekają na informację od wiceburmistrza Michała Grzeszczuka

Mieszkańcy górnej części ulicy Słonecznej w Mszanie Dolnej kilka lat czekają na przywrócenie drogi do pierwotnego stanu. W 2018 r. zakończył się tam I etap budowy kanalizacji. Inwestycja została poprowadzona środkiem asfaltowej drogi. Od tamtej pory przejazd jest znacznie utrudniony, a podczas opadów woda wypłukuje żwir. Do tego dochodzi problem zanieczyszczonych korytek, za które zgodnie z informacją Urzędu Miasta, odpowiada Zakład Gospodarki Komunalnej. Nie potrzeba wielkiej ulewy, by droga zamieniła się w potok.

Mimo że ulica Słoneczna jest drogą miejską, magistrat nie wykazuje większego zainteresowania, podobnie radny Radosław Rusnarczyk, członek klubu „Razem dla Mszany Dolnej”. W grudniu 2021 roku z mieszkańcami spotkał się wiceburmistrz Michał Grzeszczuk. Zastępca Anny Pękały obiecał, że spróbuje wyjaśnić sprawę i podjąć działania w celu wykonania remontu. Od tej pory minęło półtora roku, a Michał Grzeszczuk nie zorganizował kolejnego zebrania ani też w żaden sposób nie poinformował zainteresowanych o wynikach swojej pracy (za którą otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w wysokości 10222,04 zł brutto). Za to jest bardzo aktywny w mediach społecznościowych, na fanpage’u miasta Mszana Dolna nieustannie zapewnia o gotowości niesienia pomocy mieszkańcom. Niestety słowa nie przekładają się na czyny. W kwestii ulicy Słonecznej Urząd Miasta nie jest nawet w stanie wskazać podmiotu odpowiedzialnego za dokończenie inwestycji.

– Jeżeli chodzi o ulicę Słoneczną, powiem tak: tam budowa kanalizacji była prowadzona w poprzedniej kadencji. Ja nie wiem, jakie tam były ustalenia, kto ostatecznie ma doprowadzić do stanu poprzedniego tę drogę – mówiła podczas jednej z sesji w 2021 roku Anna Pękała i od tej pory nie zmieniło się nic.

– Inwestycja została ukończona w 2018 roku i od tego czasu mieszkańcy jeżdżą po tych dziurach. Nie może tak dalej być, żeby w takim mieście jak Mszana były takie drogi – bezskutecznie argumentował wówczas radny Jan Szynalik, a jego głosu do dziś nie poparli inni radni.

Zniecierpliwieni mieszkańcy przygotowali kolejne pismo do burmistrz Anny Pękały i przesłali je również do naszej redakcji.

–  Droga Pani Burmistrz, jesteśmy już  zmęczeni ciągłymi prośbami i petycjami w związku z remontem drogi dojazdowej w górnej części ul. Słonecznej, chcemy tylko przypomnieć, iż do obowiązków samorządu  jako zarządcy drogi należy: ,Zarówno utrzymanie, jak i budowa, przebudowa, remont, ochrona i oznakowanie dróg wewnętrznych oraz zarządzanie nimi należą do zarządcy terenu, na którym jest zlokalizowana droga” (art. 5 ust. 2;Prawo budowlane https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-budowlane-16796118/roz-6). Rozumiemy rzekomą, tak zwaną, trudną sytuację finansową, ale nie kosztem zagrożenia bezpieczeństwa użytkowników drogi!!! Prosimy  o pilną interwencję, konieczne odtworzenie nawierzchni oraz utrzymanie  drożności  elementów odwadniających drogę – napisali mieszkańcy ul. Słonecznej.

Tymczasem burmistrz Anna Pękała, nie biorąc pod uwagę realnych problemów w mieście, chwali się wynikami rankingu aktywności gmin subregionu sądeckiego. Wśród 39 gmin miasto Mszana Dolna znajduje się w ścisłej czołówce.

– W ocenie końcowej jesteśmy na miejscu czwartym. Szkoda, że nie na podium. To jest takie właśnie najbardziej przykre miejsce. W powiecie limanowskim jesteśmy na miejscu pierwszym. Wyprzedzamy znacznie miasto Limanowa, która jest na piątym miejscu, nasze gminy ościenne – na dziewiątym i dziesiątym. W podsumowaniu 5 lat Mszana Dolna jest na dziesiątym miejscu. Jest się czym pochwalić i to jest budujące, że miasto tak się rozwija – mówiła Anna Pękała podczas sesji 19 czerwca.

Wtórował przewodniczący Rady Miejskiej, Michał Liszka:

– Warto zaznaczyć, że to jest praca pani burmistrz, pani skarbnik, wszystkich urzędników i oczywiście całej rady, która działa po to, by to miasto budować.

I chociaż do tej pory na stronie internetowej Urzędu Miasta nie pojawił się żaden opis tego rankingu, kto go przygotował i na jakich danych się opierał, pozostaje wrażenie, że mieszkańcy i władze miasta żyją w odrębnych rzeczywistościach.

28 czerwca Rada Miejska będzie debatować nad raportem o stanie miasta, a następnie głosować nad wotum zaufania i absolutorium dla burmistrz Anny Pękały…


fot. mieszkańcy ul. Słonecznej

 

Zobacz również