Otwarcie sezonu turystycznego na Paproci

Otwarcie sezonu turystycznego na Paproci

Na górze Paproć odbyło się uroczyste otwarcie letniego sezonu turystycznego na Ziemi Limanowskiej.

Mszę św. odprawił proboszcz parafii w Łososinie Górnej, ks. Kazimierz Fąfara. Oprawę muzyczną przygotowała orkiestra parafialna. Po Eucharystii uczestników powitali przedstawiciele władz gminy Limanowa i powiatu limanowskiego. Wójt Jan Skrzekut wręczył ks. Kazimierzowi Fąfarze okolicznościowy dyplom w związku z otrzymaniem przez duchownego Złotego Medalu „Za wybitne zasługi dla Związku Wojska Polskiego”.

Na Paproci przeprowadzono również konkurs dla kół gospodyń wiejskich „Bitwa regionów” na wykonanie tradycyjnej potrawy regionalnej. Głównym organizatorem konkursu jest  Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa przy współpracy z innymi instytucjami. W rywalizacji wystartowały koła z Podłopienia, Przyszowej, Tymbarku, Wilkowiska, Sadku, Olszówki, Męciny i Szczyrzyca. I miejsce oraz nagrodę 2 000 zł zdobyły panie z KGW Szczyrzyc. II miejsce oraz nagrodę 1 500 zł otrzymało KGW Tymbark, a III  miejsce oraz nagroda 1 000 zł trafiło w ręce Stowarzyszenia KGW Olszówka. Została również przyznana specjalna nagroda od poseł Anny Paluch w wysokości 1 000 zł za danie najbardziej pochylające się ku tradycji i otrzymało ją Stowarzyszenie KGW z Olszówki.

Publiczność obejrzała także występy: Koła Gospodyń Wiejskich z Łososiny Górnej, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Tymbarku oraz animatorów, którzy przygotowali dla najmłodszych konkursy o tematyce krajoznawczo-turystycznej. W ramach uroczystości na górze Paproć dostępnych było mnóstwo dodatkowych atrakcji – dzieci skorzystać mogły z darmowych dmuchańców, przejażdżek konnych oraz ścianki wspinaczkowej, przygotowanej przez ratowników limanowskiej sekcji GOPR. Można było również skosztować regionalnych przysmaków, jakimi były podpłomyki oraz chleb męciński od Marka Piwowara z Męciny. Podczas uroczystości zaprezentowały się również warsztaty artystyczne „Czerwone Korale” z Pisarzowej, demonstrując sztukę wicia wianków. Po emocjonującym losowaniu nagród w loterii na scenie pojawił się zespół „Krzesavica”. Podsumowaniem otwarcia sezonu turystycznego był występ zespołu „Kapela Grać”. O bezpieczeństwo uczestników zadbali druhowie z Rupniowa, Kisielówki i Łososiny Górnej, a także policjanci z KPP w Limanowej.

 

źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG

fot. Urząd Gminy Limanowa

Zobacz również