Grupy wieńcowe z Kobyłczyny i Krosnej otrzymały Grand Prix podczas Święta Plonów gminy Laskowa

Grupy wieńcowe z Kobyłczyny i Krosnej otrzymały Grand Prix podczas Święta Plonów gminy Laskowa

Mieszkańcy gminy Laskowa obchodzili tegoroczne Święto Plonów w Sechnej i Ujanowicach.

Uroczysta msza św. dożynkowa w intencji rolników została odprawiona w kaplicy pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Sechnej. Przewodniczył jej ks. ks. Wiesław Dzięgiel, proboszcz parafii w Ujanowicach. Oprawę muzyczną przygotowała Parafialna Orkiestra Dęta z Ujanowic.

Dalsza część wydarzenia odbyła się na boisku AKS Ujanowice. Starostowie dożynek, Marta i Stanisław Pajorowie, wręczyli wójtowi Piotrowi Stachowi symboliczne dary.

Ważnym elementem obchodów był XXVI Gminny Konkurs Wieńców Dożynkowych. Oceniała je komisja w składzie: Maria Brylak-Załuska – etnograf, Joanna Hołda – etnograf oraz Marta Wiewióra. Grand Prix, dyplomy i nagrody pieniężne w wysokości po 1100 zł przyznano grupom wieńcowym z Kobyłczyny (za wieniec dożynkowy tradycyjny) i Krosnej (za wieniec dożynkowy współczesny). Pozostałe grupy z Jaworznej, Kamionki Małej, Laskowej, Sechnej, Strzeszyc, Ujanowic i Żmiącej otrzymały dyplomy i nagrody pieniężne po 1000 zł. Komisja konkursowa podkreśliła bardzo wysoki poziom artystyczny wieńców.

W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Sechnej oraz iluzjonista, a gwiazdą wieczoru był Paweł Gołecki z zespołem. Święto zakończyło się zabawą taneczną z zespołem „Zgrany Band”.

Konferansjerem był Józef Wójtowicz, o bezpieczeństwo podczas przejazdu korowodu dożynkowego z kaplicy w Sechnej na plac – boisko sportowe AKS w Ujanowicach zadbali druhowie z OSP Ujanowice. Panie z KGW i społeczność Sechnej zapewniły pyszny poczęstunek regionalnymi produktami.

– W imieniu własnym i Rady Gminy Laskowa,składam wszystkim mieszkańcom Sechnej serdeczne podziękowania za ogromne zaangażowanie, wsparcie i aktywny udział w organizacji tegorocznych Gminnych Dożynek „Święta Plonów” w Sechnej. Dożynki, to najważniejsze święto rolników, stanowiące zwieńczenie ich całorocznego trudu. Wierzę, że dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi tegoroczne „Święto Plonów” stało się wspaniałą okazją do dziękczynienia za cały rok pracy mieszkańców gminy Laskowa oraz radosnego świętowania – podkreśla wójt Piotr Stach.

– Wszystkim, którzy przyczynili się za pomoc przy organizacji i obsłudze dożynek dziękujemy, mieszkańcom gminy Laskowa i turystom dziękujemy za przybycie i świętowanie razem z nami – dodaje Zdzisław Pajor, dyrektor GOKSiT w Laskowej.

źródło: GOKSiT w Laskowej; oprac. MAG

fot. GOKSiT w Laskowej

Zobacz również