Program obchodów 81. rocznicy Zagłady limanowskich Żydów w Starej Wsi i Limanowej

Program obchodów 81. rocznicy Zagłady limanowskich Żydów w Starej Wsi i Limanowej

Sądecki Sztetl i limanowscy historycy oraz lokalni pasjonaci historii zapraszają wszystkich chętnych na obchody 81. rocznicy likwidacji limanowskiego getta oraz Zagłady limanowskich Żydów, które odbędą się w piątek 18 sierpnia w Limanowej oraz Starej Wsi.

O godzinie 16:00 w Starej Wsi – Pożarach na miejscu egzekucji Żydów na leśnych polanach odbędzie się krótka modlitwa oraz zostaną zapalone znicze przy drewnianej macewie. Będzie to część nieoficjalna uroczystości. Około godziny 16.00 wszyscy chętni zbiorą się przy sklepie spożywczym, aby przejść wspólnie na leśne polany, na których w 1941 oraz w 1942 roku miały miejsce masowe egzekucje Żydów.

O godzinie 17:00 przy Głazie Pamięci przy ulicy Jana Kilińskiego odbędzie się Apel Pamięci i zapalenie zniczy – będzie to główna część obchodów udział w niej wezmą oficjalne delegacje samorządów i instytucji. Około godziny 17:30/17:45 uczestnicy uroczystości udadzą się wspólnie na cmentarz żydowski przy ulicy Kolejowej, gdzie zostanie odsłonięta tablica informacyjno – edukacyjna.

Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą zniczy, które zostaną złożone przy Głazie Pamięci oraz przy macewie w Starej Wsi. 

18 sierpnia 1942 roku Niemcy zlikwidowali getto w Limanowej. Rankiem tego dnia w centrum Limanowej dokonali selekcji znajdujących się tam osób. Część najsłabszych, chorych, starszych i dzieci zamordowali w Starej Wsi. Resztę zdolnych do pieszej drogi pognali do Nowego Sącza, skąd w następnych dniach wysłali ich pociągami do obozu zagłady w Bełżcu. W limanowskim getcie Niemcy zgromadzili Żydów zarówno z Limanowej, jak i okolicznych miejscowości, ale także wcześniej przywiezionych tu Żydów z centralnej Polski.

W ubiegłym roku w 80. rocznicę tragicznych wydarzeń w Limanowej przy ulicy Jana Kilińskiego został odsłonięty Głaz Pamięci. Relację z tej uroczystości można obejrzeć TUTAJ


źródło: organizatorzy; oprac. MAG

fot. organizatorzy

Zobacz również