„Beskidzka Podkówecka” – święto folkloru Beskidu Wyspowego w Pisarzowej

„Beskidzka Podkówecka” – święto folkloru Beskidu Wyspowego w Pisarzowej

XII Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” odbył się w Pisarzowej.

Przybyłych gości oraz mieszkańców przywitali wójt Jan Skrzekut oraz przewodniczący Rady Gminy Limanowa Stanisław Młyński. Występy konkursowe oceniała komisja w składzie:  Małgorzata Łukasik-Kogut – choreograf, Patryk Rutkowski – etnograf, Monika Kurzeja – muzyk.

W kategorii dziecięcej I miejsce i nagrodę w wysokości 1200 zł otrzymali „Mali Słopniczanie”. II miejsce i nagrodę pieniężną w kwocie 800 zł przyznano „Małym Szczyrzycanom”. Wyróżnienia i nagrody w wysokości 500 zł otrzymały zespoły „Mali Olszowianie” i „Cyrniawa”.

W kategorii dorosłych triumfowali „Śwarni Łojce”, którzy otrzymali 2000 zł. II miejsca nie przyznano. Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysokości 1300 zł otrzymały zespoły „Słopnicki Zbyrcok” i „Starowiejski Hyr”, a wyróżnienie wraz z nagrodą 900 zł trafiło do „Doliny Słomki”. Komisja przyznała również specjalne wyróżnienie dla Kapeli Kościelnioki i nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł.

Po części konkursowej publiczność obejrzała występy zespołów „Tradycja” z Męciny oraz „Kijom Worci” z Pisarzowej. Nie zabrakło darmowych atrakcji  dla dzieci oraz kulinarnych pyszności przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Pisarzowej oraz Sowlin. Na zakończenie wydarzenia do wspólnej zabawy zaprosiła kapela „Zbyrni”.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. „Małopolska Gościnna”.

źródło: Urząd Gminy Limanowa; oprac. MAG

fot. Roland Mielnicki

Zobacz również