„Dlaczego mogła zdarzyć się Zagłada?” Psychologiczna analiza drogi do niewyobrażalnego zła w wykładzie Racheli Antosz-Rekuckiej

„Dlaczego mogła zdarzyć się Zagłada?” Psychologiczna analiza drogi do niewyobrażalnego zła w wykładzie Racheli Antosz-Rekuckiej

Kolejne spotkanie w ramach projektu „Opowieść o dwukulturowej, przedwojennej Mszanie Dolnej” była analizą psychologicznych przyczyn Zagłady Żydów. Rachela Antosz-Rekucka, absolwentka psychologii i doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych UJ, podczas wykładu odpowiadała na pytanie: „Dlaczego mogła zdarzyć się Zagłada?”

Wydarzenie, realizowane przez Fundację Sztetl Mszana Dolna, rozpoczęło się odczytaniem fragmentów przemówienia wygłoszonego przez Mariana Turskiego w Auschwitz.

– Zaczęliśmy je fragmentami przemówienia o kolejnych, niedostrzegalnych krokach przygotowywania Zagłady przez niemieckich nazistów. To ważna przestroga – potem jeszcze do słów pana Mariana wracaliśmy, odnosząc się do zagrożenia powrotem tragedii, gdy będziemy obojętni na zło, łamanie praw mniejszości, napiętnowanie grup społecznych czy narodowych – informuje Fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Rachela Antosz-Rekucka wyjaśniała, jak to się dzieje, że „zwyczajni” ludzie dokonują tak niewyobrażalnego zła.

– Dehumanizacja, zobojętnianie, szukanie kozła ofiarnego, napiętnowanie, izolowanie, naznaczanie – to kolejne kroki prowadzące do wieloaspektowej przemocy i eksterminacji. Podczas dyskusji po wykładzie, padły trudne pytania, m.in o to, jak to możliwe, że wciąż pojawiają się, także w naszym mieście, przejawy antysemityzmu, a osoby mające odwagę poruszać temat trudnej przeszłości, są napiętnowane. Dziękujemy za te odważne słowa i obecność Państwa na tym i innych naszych wydarzeniach! Nie zakończyliśmy jednak smutnymi konstatacjami, lecz przesłaniem nadziei i dobrych życzeń, gdyż właśnie zaczynał się żydowski Nowy Rok, Rosz Haszana. Uczestnicy zostali więc poczęstowani m.in okrągłą chałką, ciastem, sałatką z owoców granatu, jabłek, orzechów i marchewki w miodzie – aby nadchodzący czas był słodki, dobry, pełen pokoju i miłości – relacjonują organizatorzy.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również