Integracja, zabawa, zdrowie, bezpieczeństwo. Zagórzańscy seniorzy wzięli udział w X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie

Integracja, zabawa, zdrowie, bezpieczeństwo. Zagórzańscy seniorzy wzięli udział w X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie

1 września był wyjątkowym dniem dla seniorów z trzech zagórzańskich gmin. Wzięli oni udział w X Międzynarodowych Senioraliach w Krakowie.

Wraz z seniorami z gminy Niedźwiedź w wydarzeniu wzięli udział wójt Rafał Rusnak, Anna Ogiela – sołtys wsi Niedźwiedź, laureatka tytułu Wolontariusza Roku 2022. Gminę Mszana Dolna reprezentowali pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej z Kasiny Wielkiej wraz z opiekunami, a miasto Mszana Dolna – Klub Senior+ wraz z kierownikiem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Wyjazd zorganizowało Stowarzyszenie „Kierunek Przyszłość”, które wśród założeń statutowych ma aktywizację międzypokoleniową.

– Cóż to było za wspaniałe wydarzenie zorganizowane przez dziesiąty Stowarzyszenie Manko – Głos Seniora! Chylimy nisko czoła wszystkim organizatorom za tak pięknie i aktywnie przygotowany dla nas dzień. Wydarzenie to miało na celu kształtowanie, jak też utrwalanie wśród seniorów postawy aktywnego obywatela. Ważną inicjatywą, jaką podjęli się organizatorzy, jest także integrowanie uczestników poprzez budowanie świadomości ekonomicznej, prawnej, prozdrowotnej oraz związanej z bezpieczeństwem osób 60+ – komentują uczestnicy.

Senioralia 2023 w Krakowie pokazały po raz kolejny, jak ważne jest to, aby integrować wzajemnie społeczeństwo na różnych jego płaszczyznach. W wyjeździe wzięli udział  wolontariusze Stowarzyszenia „Kierunek Przyszłość”, a więc najmłodszy uczestnik miał 13 lat – najstarszy 76.

– Program był niezwykle intensywny. Rozpoczęliśmy uroczystą mszą święta w kościele Mariackim. Następnie uczestnicy w kolorowym pochodzie udali się do Parku im. Henryka Jordana, gdzie zostały wygłoszone wykłady edukacyjne (na temat zdrowia, bezpieczeństwa, prawa i ekonomii oraz aktywizacji seniorów), oraz odbyły się bezpłatne badania i porady lekarskie (badania kardiologiczne, badania ciśnienia, badania słuchu, badania wzroku, badania cukru, pomiar masy ciała). Nie zabrakło też pokazu mody; występów artystycznych: koncert Alexandra Martineza, Duo Performance, Krzysztofa Bigaja,  zespołów oraz imprezy integracyjnej, którą poprowadziła światowej sławy DJ Wika – najstarsza (84-letnia) DJ-ka Europy.  X Senioralia w Krakowie przeszły do historii, jednak wspomnienie o nich zostanie na długo w sercach. Niech dobro, którego tam doświadczono idzie w świat każdego dnia.  Dziękujemy Stowarzyszeniu „Kierunek Przyszłość” za organizację całego wydarzenia – dodają uczestnicy.

źródło: uczestnicy; oprac. MAG

fot. „Kierunek Przyszłość”

Zobacz również