Miejska Biblioteka Publiczna podsumowała konkurs na gwarowy wiersz o Limanowej

Miejska Biblioteka Publiczna podsumowała konkurs na gwarowy wiersz o Limanowej

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Limanowej odbyło się wręczenie nagród w konkursie na wiesz gwarą o Limanowej. Było to ostatnie wydarzenie w ramach projektu „Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”.

Utwory oceniała komisja w składzie: dr Artur Czesak – językoznawca, dialektolog, leksykograf, juror Limanowskiej Słazy; Lidia Marek-Jurkowska – pracownik Muzeum Regionalnego Ziemi Limanowskiej, kustosz, opiekun zbiorów bibliotecznych i działu artystycznego; Monika Cepielik – studentka pedagogiki wczesnoszkolnej, laureatka ogólnopolskich konkursów gawędziarskich, członkini zespołu „Zasadnioki”.

WYNIKI

Uczniowie szkół podstawowych:

I miejsce – Katarzyna Zelek,

II miejsce – nie przyznano,

III miejsce – Patrycja Czaja.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Marta Śmierciak,

II miejsce –  Aleksandra Szewczyk oraz Piotr Zelek,

III miejsce – Anna Dutka.

Dorośli:

I miejsce – Józef Michalik,

II miejsce – Dorota Borowiec oraz Krzysztof Kunicki,

III miejsce – Marian Wójtowicz,

Wyróżnienie – Mariusz Karpierz.

Podziękowanie za udział w konkursie: Władysław Podgórni, Jacek Wiewióra.

Celem konkursu było: przypomnienie bogactwa języka gwary, który powoli zanika w naszym regionie; zainspirowanie młodego pokolenia do poszukiwania źródeł folkloru i sięganie do jego bogactwa; ujawnianie i promowanie talentów literackich; pobudzanie wrażliwości literackiej i aktywności twórczej wśród mieszkańców Limanowszczyzny; promowanie twórców Ziemi Limanowskiej.

Konkurs był częścią projektu „Kalejdoskop słowa i obrazu z twórcami Ziemi Limanowskiej”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach Programu Promocja Czytelnictwa 2023.

źródło: MBP w Limanowej; oprac. MAG

fot. MBP w Limanowej

Zobacz również