Nowy projekt łazienki w bloku – co należy wziąć pod uwagę, planując remont?

Nowy projekt łazienki w bloku – co należy wziąć pod uwagę, planując remont?

Mieszkasz w bloku z okresu lat 70-tych i marzy Ci się gruntowny remont łazienki? Pamiętaj, że będąc właścicielem mieszkania w budynku wielorodzinnym, obowiązują Cię pewne przepisy i zobowiązania sąsiedzkie. Poza kwestią estetyki czy osobistych preferencji projekt musisz zaplanować w zgodzie ze specyfiką danego lokalu. Sprawdź, jak to zrobić!

Jak przeprowadzić remont, by mała łazienka wydawała się większa, niż jest w rzeczywistości?

Nie sposób nie zgodzić się z twierdzeniem, że znakomitą większość łazienek w blokach z tak zwanej
wielkiej płyty charakteryzuje mocno ograniczona przestrzeń. Chcesz wiedzieć, co wziąć pod uwagę, by pomieszczenie wydawało się większe? Zobacz jak zrobić remont łazienki w bloku, gdy ma się ograniczone możliwości…

Nowy projekt pomieszczenia na pewno warto zaplanować w oparciu o zasady funkcjonalnego designu.
W tym celu kolory ścian i podłóg dobiera się tak, aby łazienka wydawała się optycznie większa. Rozmieszczenie i rodzaj mebli łazienkowych czy ceramiki sanitarnej dopasowuje się natomiast z myślą
o łatwym korzystaniu z poszczególnych elementów.

Nie ulega wątpliwości, że najkorzystniejszym wyborem są kolory z jasnej palety barw. Pokrywając nimi ściany i podłogi, możemy sprawić, że łazienka na pierwszy rzut oka wyda się większa. I tu trzeba jednak pamiętać o pewnych trikach, na przykład sposobie malowania poszczególnych powierzchni.
Jak malować ściany na styku z sufitem? Rozdzielenie kolorów sufitu i ściany już na płaszczyźnie tej drugiej, zapewnia efekt dodatkowych, cennych w tym przypadku centymetrów.

Gdy mowa o płytkach obowiązują te same zasady i podobne wskazówki odnośnie kolorystyki. Jako że prysznic jest optymalnym rozwiązaniem w małej łazience, rekomenduje się zastosowanie właśnie tego typu elementu. A jak układać płytki ze spadkiem do kratki? To wbrew pozorom dość prosta czynność i można się jej podjąć samodzielnie. By kafle prezentowały się jednak estetycznie, kratkę należy umieścić w miejscu fugi. Odprowadzanie wody nie jest wówczas zakłócone, a spad staje się wyjątkowo skuteczny.

Planowany remont łazienki a przepisy prawa, zasady spółdzielni i sąsiedzkie relacje

Poza praktycznymi i estetycznymi kwestiami remontu pozostają jeszcze te związane z przepisami prawa.

Zanim przystąpisz więc do aranżowania swojej łazienki, dokładnie przeczytaj regulamin wspólnoty mieszkaniowej, do której należysz. Jest bardzo prawdopodobne, że spółdzielnia określiła w nim godziny, w ramach których można przeprowadzać remonty. Mimo że nie jest to wymagane, powinieneś poinformować sąsiadów, że w określonym czasie z Twojego mieszkania mogą dobiegać hałasy. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i wzajemnych pretensji.

Jeśli remont będzie ingerował w części wspólne budynku, pamiętaj o konieczności zgłoszenia tego faktu. Przykładem może być wymiana okna na ścianie, która zgodnie z przepisami prawa stanowi element dzielony z sąsiadami. Jednak bez obaw, kiedy masz zamiar odmalować ściany, położyć nowe kafelki lub po prostu wymienić sanitaria, nie musisz tego robić.

Zobacz również