Orkiestra „Echo Gór” z Kasinki Małej podsumowuje intensywny okres wakacji

Orkiestra „Echo Gór” z Kasinki Małej podsumowuje intensywny okres wakacji

Orkiestra „Echo Gór” z Kasinki Małej podsumowuje intensywną działalność w czasie wakacji. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Klaudii Gawronek.

Choć lipiec i sierpień to miesiące wakacyjne, których letnia aura sprzyja folgowaniu sobie i odpoczynkowi, to muzycy Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej nie próżnowali. W ciągu tych ośmiu tygodni przeżywali intensywny okres prób i występów. A wszystko to nie bez powodzenia – ich wspólne spotkania owocują w coraz lepszy poziom zespołu i zażyłość orkiestrantów.

Wprawdzie większość zajmuje się muzyką amatorsko, lecz w sercu noszą muzykę i kochają ją szczerze – do tego stopnia, że poświęcają jej każdą wolną chwilę. W dobie telewizji i smartfonów, powodujących pasywną postawę odbiorcy, spędzanie czasu nad nutami z instrumentem w ręku, w dodatku wśród znajomych czy przed publicznością, jest wprost wybawieniem i znakomitym sposobem na walkę z biernością. To szansa na uprawianie pasji i jednoczesne zacieśnienie relacji z innymi. Kasinczańscy orkiestranci mają to szczęście i z chęcią je wykorzystują – ćwiczą, koncertują i przy tym świetnie się bawią.

Lipiec rozpoczął się uroczystością Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny oraz odpustem parafialnym. Tydzień później orkiestra grała podczas corocznej mszy świętej za zmarłych na cmentarzu w Kasince Małej. Nie zabrakło jej również w trakcie uroczystości fatimskiej odprawionej 13 lipca i miesiąc później, w sierpniu. Stałym punktem w kalendarzu „Echa Gór” pozostaje Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a bardziej lokalnie Msza Partyzancka na Glisnem, gdzie muzycy przyjeżdżają, by w gronie zebranych upamiętnić melodiami patriotycznymi poległych i zmarłych żołnierzy Oddziału Armii Krajowej por. Jana Stachury „Adama”. Koniec wakacji to tradycyjna uroczystość dożynkowa, w trakcie której muzycy prowadzą do świątyni wiernych dziękujących za tegoroczne plony.

Spośród wakacyjnych wydarzeń wymienić należy również warsztaty z musztry paradnej prowadzone przez majora Dariusza Bylinę, dyrygenta Orkiestry Wojskowej w Krakowie. Na zaproszenie „Echa Gór” przyjechał do Kasinki i przedstawił schemat musztry, który orkiestranci pojęli w lot. Rozpoczął się wówczas wzmożony okres prób. Muzycy spotykali się, by ćwiczyć musztrę oraz program artystyczny. Próby sekcyjne odbywały się każdego dnia, a cały zespół zbierał się cztery razy w tygodniu, by opanować materiał. I udało się. Orkiestranci mogą pochwalić się efektowną musztrą z elementami wojskowych figur i zagórzańskiego folkloru.

Zwieńczeniem tego aktywnego czasu był VI Festiwal Orkiestr Dętych w Szczecinie w ramach „Żagli 2023”. Muzycy z Kasinki Małej mieli przyjemność zagrać z siedmioma orkiestrami przybyłymi z różnych zakątków Polski. Ich występ został przyjęty niezwykle pozytywnie.  Szczególnie doceniony przez jury został fakt, że prezentacja oparta była na melodiach i tańcach góralskich, co dowodzi o przywiązaniu do tradycyjnej muzyki polskiej i jest świetną metodą jej zachowania dla kolejnych pokoleń.

Nadchodzące miesiące obfitować będą w kolejne spotkania i wydarzenia. Zachęcamy więc do obserwowania poczynań Orkiestry Dętej „Echo Gór” z Kasinki Małej. To ambitni i pełni pasji ludzie, którzy z pewnością jeszcze niejednym mogą zaskoczyć. Do usłyszenia!

tekst: Klaudia Gawronek; oprac. MAG

fot. „Echo Gór”

Zobacz również