Projekt wart uwagi. Zaproszenie na spacer ścieżką edukacyjno-turystyczną

Projekt wart uwagi. Zaproszenie na spacer ścieżką edukacyjno-turystyczną

Przed tygodniem odbyło się spotkanie robocze, które zainicjowało fascynującą dyskusję na temat rozwoju turystycznego Lubogoszczy oraz stworzenia unikalnej ścieżki edukacyjno-turystycznej na tym malowniczym terenie.

W spotkaniu uczestniczył Paweł Szczygieł. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wyraził zainteresowanie projektem, który ma na celu połączenie harmonii przyrody z możliwościami aktywnego wypoczynku przez cały rok.

– Historia się tworzy i nasze hasło mówiące o tym, że Lasy Państwowe są dla lasów i dla ludzi, dzisiaj staje się faktem. Równoważymy elementy przyrodnicze, rekreacyjne i turystyczne poprzez udostępnianie lasów dla społeczeństwa. To nie jest tak, że jesteśmy zamknięci. To pewnego rodzaju przemodelowanie funkcjonowania naszego podmiotu, ale z wielką dbałością o to, aby w dla przyszłych pokoleń ta przyroda i lasy mogły pozostać.. Przyszłość jest przed nami, są różnego rodzaju plany i bardzo dobrze. Niech aktywność i energia młodych ludzi będzie pożytkowana właśnie w ten sposób – podkreślił dyrektor P. Szczygieł.

Spotkanie, które odbyło się w otoczeniu pięknych lasów Lubogoszczy, rozpoczęło się od przedstawienia przez Mirosława Cichorza i Rafała Kubowicza głównych założeń projektu, który nie tylko przyciągnie turystów, ale także stanie się oazą spokoju i aktywności dla lokalnej społeczności. Ich pasja i oddanie w kształtowaniu przyszłości tego regionu były wyraźnie widoczne.

Ścieżka edukacyjno-turystyczna w Lubogoszczy może stanowić doskonałe połączenie zarówno dla miłośników przyrody, jak i entuzjastów aktywnego wypoczynku. W sezonie letnim będzie to idealne miejsce na rowerowe wycieczki, spacerując wśród malowniczych krajobrazów. Zimą, obszar ten może stać się centrum biegów narciarskich, przyciągając miłośników białego szaleństwa z całego regionu.

Jednak nie tylko rekreacja była tematem rozmów. Janusz Krywult Nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa wyraził swoją chęć wspierania inicjatyw społecznych poprzez włączenie się w wykonanie inwestycji na terenie Lasów Państwowych. Ten gest podkreśla jego zaangażowanie w rozwijanie społeczności i dbanie o lokalne potrzeby.

Projekt ścieżki edukacyjno-turystycznej w Lubogoszczy może przyczynić się do rozwoju turystycznego regionu i z pewnością stanie się ważnym elementem promocji pracy leśników – bo przypomnijmy, że to na terenie Leśnictwa Lubogoszcz w maju 2014 roku na skutek gwałtownych wiatrów doszło do uszkodzeń ponad 12 000 m3 drewna – które zostało pozyskane w bezpieczny sposób i uprzątnięte tak aby nie doszło do rozwoju bardziej intensywnych procesów zagrażających trwałości sąsiednich drzewostanów – zaznaczył Leśniczy Leśnictwa Lubogoszcz Adam Chmiel.

W tym miejscu należy wspomnieć o zaangażowaniu ówczesnej kadry Leśnictwa Lubogoszcz Leśniczego Stanisława Biedrończyka i Podleśniczego Wojciecha Mrażka – to również dzięki ich wytężonej pracy Las Lubogoszczy zachwyca – dzięki czemu może być to miejsce, które zachęci rodziny z dziećmi oraz wszystkich miłośników natury do odkrywania piękna przyrody i aktywnego wypoczynku.

Jak wiemy z relacji dodawanych w mediach społecznościowych jeden ze zbiorników wodnych zlokalizowany w pobliżu planowanej ścieżki edukacyjno – turystycznej spodobał się Mistrzyni Świata i Mistrzyni Olimpijskiej w narciarstwie biegowym Justynie Kowalczyk.

W trakcie spotkania wybrzmiewało przesłanie jedności z naturą i troski o przyszłość Lubogoszczy. To z pewnością będzie inspirujący projekt, który przyniesie korzyści zarówno lokalnej społeczności, jak i miłośnikom przyrody.

Jesteśmy pełni nadziei, że ta inicjatywa zostanie zrealizowana i stanie się wzorcem dla innych regionów, łącząc harmonię przyrody, pracę leśników dla dobra lasu prowadzących trwałą, zrównoważoną i wielofunkcyjną gospodarkę leśną z aktywnym wypoczynkiem zainteresowanych osób.

Jutro (1 października) zaplanowano spacer ścieżką edukacyjną wokół trzech stawów pod górą Lubogoszcz. – Godzinny marsz rozpoczniemy o godz. 9., spod szlabanu do Lasów Państwowych od strony Mogiły w Kasinie Wielkiej – zaprasza Rafał Kubowicz.

Fot. Kacper Bierowiec, RDLP w Krakowie

Zobacz również