Schronisko na górze Jeżowa Woda: Wiesław Cholewa buduje, internauci protestują

Schronisko na górze Jeżowa Woda: Wiesław Cholewa buduje, internauci protestują

28 września Wiesław Cholewa ma ogłosić zwycięski projekt wedle którego ma zostać wybudowane schronisko na górze Jeżowa Woda. Pomysł prezes fundacji IDEANOVA oprotestowali internauci.

Jako mieszkańcy, miłośnicy gór, Beskidu Wyspowego i przyrody nie zgadzamy się z planami zabudowy na jednym z okolicznych szczytów. Nasz przeciw budzą zarówno miejsce inwestycji, jej polityczny wymiar, ale także ogólny trend niszczenia gór i przyrody przez deweloperów. Skandaliczne jest nazywanie tego obiektu “schroniskiem”. Nie zgadzamy się z wydanymi przez Gminę Limanowa warunkami zabudowy i apelujemy do decydentów o wstrzymanie planów związanych z inwestycją w tym wyjątkowym miejscu oraz stworzenie całościowego planu ochrony podobnych górskich terenów –czytamy na stronie internetowej, gdzie zbierane są podpisy.

Swój głos w tej sprawie można wyrazić na stronie internetowej NIE dla budowy „schroniska” na Jeżowej Wodzie w Beskidzie Wyspowym:

https://secure.avaaz.org/community_petitions/pl/gmina_limanowa_nie_dla_budowy_schroniska_na_jezowej_wodzie_w_beskidzie_wyspowym/?fKiZDtb&fbclid=IwAR2vCCWJ024er3dVWom8mwALR3qfIvwkDVw-Cq1h4mfHotutDV_XhRf1Tc8

Do tej pory pod petycją do władz gminy Limanowa podpisało się blisko 500 osób. Tymczasem właściciel pensjonatu nomen omen Jeżowa Woda w Przyszowej zwrócił się do internautów, aby Ci wyrazili swoje zdanie na temat wybranych przez jury konkursu pięciu projektów. Trzy propozycje przedstawili projektanci z zagranicy, a dwa z nich, to koncepcje naszych polskich projektantów.

Głosowanie odbywa się na stronie internetowej:  https://mountainshelter.ideanova.org.pl/glosowanie/

Natomiast informacje wraz z planszami i głosowaniem są dostępne pod tym adresem: https://mountainshelter.ideanova.org.pl/

Nie planuję w tym miejscu żadnej działalności komercyjnej – zapewnia W. Cholewa.

Schronisko ma powstać przy głównym szlaku Beskidu Wyspowego. Budynek będzie się składał z 3 kondygnacji o wysokości nie większej, niż 35 metrów o łącznej powierzchni użytkowej 300m2. Będzie ono częścią większej inwestycji, bo biznesmen chciałby utworzyć w jego pobliżu Zagrodę Limanowską.

Miejsce to ma odtworzyć tradycje hodowlane owiec i krów rasy polskiej oraz tradycje serowarskie sięgające średniowiecza i być zachętą dla lokalnych rolników do odtworzenia podobnych hodowli. Będzie to wzorem dla innych regionów, gdzie tereny o słabych glebach tracą charakter rolny, a w ramach zrównoważonego rolnictwa na małych areałach mogłyby rozwijać ten kierunek działalności – tłumaczy W. Cholewa.

Na razie nie wiadomo ile pieniędzy pochłonie cała inwestycja. Mówi się o kilkudziesięciu milionach złotych. Samo schronisko będzie kosztowało ponad 10 mln zł. Środki na jego budowę mają pochodzić z budżetu urzędu marszałkowskiego. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem budynek powstanie do końca 2026 roku.

Gala finałowa podczas której poznamy zwycięski projekt schroniska na szczycie Jeżowej Wody odbędzie się 28 września.

Zobacz również