Teresa Dudziak prezentuje prace w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej. Wystawa trwa do 29 września

Teresa Dudziak prezentuje prace w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej. Wystawa trwa do 29 września

Do 29 września w Powiatowym Centrum Informacji Turystycznej w Limanowej można oglądać wystawę prac Teresy Dudziak zatytułowaną  „Czarno – Białe”.

– Artystka zaprasza zwiedzających do świata wyjątkowych grafik, udowadniając że rzeczywistość w kontrastowych kolorach oddana z talentem i wrażliwością, prezentuje się wyjątkowo efektownie. Prace zachwycają elegancją i dynamiką, silnie oddziałując na wyobraźnię odbiorcy – zachęcają organizatorzy.

Teresa Dudziak (ur. w 1951 w Dobrej) jest emerytowaną nauczycielką Szkoły Podstawowej w Pasierbcu, gdzie mieszka od ponad pięćdziesięciu lat. Zawsze żyła w niej artystyczna dusza i tak jest do dzisiaj. Uczyła plastyki, ale także działała na rzecz szkoły, kościoła, środowiska oraz osób indywidualnych. Jest twórcza i poszukująca. Malowała pastelami, farbami witrażowymi na szkle, haftowała, szydełkowała, próbowała też techniki decupage. Robiła broszki, stroiki, a do dziś wykonuje kartki okolicznościowe. Z pasją przez dwanaście lat dekorowała kwiatami kościół, na co dzień i od święta, także na śluby. Od kilku lat fascynuje się rysunkiem linearnym, którym zajmowała się będąc jeszcze w Liceum Pedagogicznym w Limanowej. Porzuciła później tę technikę na rzecz prac bardziej użytkowych, związanych z pracą w szkole i rodzinnymi powinnościami. Obecnie wróciła do swojego hobby i rysuje, kiedy tylko ma czas. Kilkakrotnie wystawiała swoje prace na wystawach zbiorowych w muzeum i w galerii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Limanowej wraz z innymi nauczycielami. Wzięła również udział w jednej wystawie zbiorowej w Krakowie.

Obecna indywidualna wystawa „Czarno – Białe” to podsumowanie zamiłowania artystki do zabawy linią i kreską „wrażliwą”, czyli o zróżnicowanym natężeniu walorowym. Dużą wagę przywiązuje do kompozycji, uzupełniając ją często plamą, dającą „ciężar” koloru. Stosuje perspektywę zbieżną, geometryczną, głównie w mandalach i rysowanych obiektach. Tematyka prac Teresy Dudziak jest różnorodna: od prozaicznych przedmiotów, zwierzątek, poprzez krajobrazy i obiekty, aż do fantazyjnych, ukrytych miedzy kreskami i światłem abstrakcyjnych przedmiotów i osób. Rysuje czarnymi pisakami na białym kartonie, starając się, by linie tworzyły niepowtarzalne kompozycje.

– Niezręcznie jest mówić o sobie, ale zachęcam do obejrzenia moich – tworzonych z wielką pasją prac, w które włożyłam swój czas,  cierpliwość,  temperament i przy rysowaniu których odrywam się od codziennych trosk, doznając wyciszenia i ogromnego pokoju ducha – zaprasza artystka.

źródło: Starostwo Powiatowe w Limanowej; oprac. MAG

fot. PCIT w Limanowej

Zobacz również