Zaproszenie na Beskid Jazz & Folk Festival

Zaproszenie na Beskid Jazz & Folk Festival

Beskid Jazz & Folk Festival zaprasza miłośników jazzu na swoją już drugą edycję! Jesień (22-23 września) jest nieprzypadkowym terminem, to wtedy Beskidzkie Wyspy osiągają maksimum swojej urody.

Tę wyjątkową scenerię po raz kolejny wybrał zespół Surreal Players by zaprosić do współpracy na scenie Limanowskiego Domu Kultury gwiazdy światowego formatu: KAYAH, Michał Barański czy Dominik Wania. Dwudniowy program zbudowany jest w zgodzie z ideą założycielską festiwalu. Mieszanka jazz & folk zdaje się zarażać publiczność i twórców melodiami beskidzkimi w świeżych, niespodziewanych aranżacjach (kto nie słyszał Mino Cinelu wykonującego rzewną „Jedną dolinecką” podczas BJFF 2022 ten prawdziwie nie żył) i wszystkim tym co w przeżywaniu muzyki ważne. Festiwal w swojej ofercie przewiduje również spotkanie – prelekcję z pianistą Dominikiem Wanią na temat improwizacji. Bilety i informacje dostępne na bilety.ldk.limanowa.pl.

Program festiwalu:

KAYAH & Surreal Players

22 września 2023 godz. 19.00

KAYAH 

Wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax. Jedna z najbardziej rozpoznawalnych i docenianych artystek na polskiej scenie muzycznej. 

Wszechstronna muzycznie, najczęściej porusza się w klimatach folk, pop, soul i jazz. Jest autorką wielu przebojów. Obecna na scenie muzycznej już od ponad 25 lat. W tym czasie Kayah wydała 10 albumów prezentujących jej fascynacje muzyką folkową („Kayah i Bregović”, „Transoriental Orchestra), klubową („Zebra”, „JakaJaKayah”, „Stereo Typ”), soulową i jazzową („Kamień”, „Skała”) a nawet klasyczną („Kayah & Royal Quartet”). 

W swojej wytwórni KAYAX Kayah promuje utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją swoją muzykalnością, charyzmą i olbrzymim talentem oraz osobowością. Firma ma na koncie już ponad 90 publikacji muzycznych i książkowych.

SURREAL PLAYERS 

Grupę tworzą: wiolonczelistka Magda Pluta oraz jazzowy pianista,kompozytor i aranżer Krystian Jaworz.

 Muzycy rozpoczęli wspólną działalność posiadając już ciekawe artystyczne dokonania, takie jak udział w nagraniach dla Polskiego Radia i prestiżowej nowojorskiej wytwórni Johna Zorna TZADIK, współpraca z wybitnymi artystami i zespołami reprezentującymi różnorodne gatunki muzyczne (Mino Cinelu, Zbigniew Preisner, Max Klezmer Band, Bester Quartet, Pudelsi) oraz występy na renomowanych festiwalach: Palm Jazz Gliwice, TZADIK Poznań Festiwal, Klezmore Festival Vienna, Stanser Musiktage, Warsaw Summer Jazz Days. Zostali uhonorowani wyróżnieniem Konkursu „Piosenkarnia” na Festiwalu Twórczości KOROWÓD 2014.

Duet gra kompozycje autorskie, śmiało łącząc w nich elementy  jazzu, folku, muzyki ilustracyjnej, klasycznej i eksperymentalnej. 

Dominik WANIA – koncert z prelekcją

23 września 2023 godz. 17.00

DOMINIK WANIA 

Wybitny polski pianista, który dołączył do elitarnego grona artystów nagrywających dla prestiżowej wytwórni ECM Records. Jego najnowszy  album „Lonely Shadows” nagrodzony podwójnie statuetką Fryderyka  jest pierwszym polskim solowym wydawnictwem, które ukazało się pod tym znakiem, prezentując  wyjątkowe podejście pianisty do improwizacji. Na płycie można usłyszeć także wpływy kompozytorów klasycznych, tworzące  pomost między światem jazzu a nową muzyką klasyczną. 

Debiutancki album Wani  „Ravel” otrzymał wiele nagród, w tym dwie statuetki Fryderyka w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Debiut Roku oraz nagrodę TVP Kultura „Gwarancje Kultury”.

Pianista zdobył rozpoznawalność dzięki współpracy z legendarnym trębaczem Tomaszem Stańko. Kontynuuje swój sukces, pracując obecnie z saksofonistą Maciejem Obarą, z którym również koncertuje, nagrywa dla wytwórni ECM i zdobywa najwyższe laury.

Oprócz koncertów i nagrań z różnymi  formacjami Wania angażuje się także w pracę dydaktyczną w Akademii Muzycznej w Krakowie i Katowicach oraz nagrywa muzykę filmową  we współpracy ze Zbigniewem Preisnerem.

Michał Barański quartet MASOVIAN MANTRA feat. Shachar Elnatan

MICHAŁ BARAŃSKI 

„Masovian Mantra” to autorski jazzowy projekt Michała Barańskiego łączący elementy folkloru polskiego i indyjskiego. Został zrealizowany w towarzystwie utytułowanych muzyków polskiej sceny jazzowej z gościnnym udziałem wybitnego izraelskiego gitarzysty Shachara Elnatana, którego debiutancką płytę wyprodukował Avishai Cohen. W 2023 roku za album  „Masovian Mantra”  Michał Barański został uhonorowany Nagrodą Akademii Fonograficznej Fryderyki w kategorii Artysta Roku –  Jazz. 

Jego dorobek, niezależnie od działalności klubowej, estradowej i edukacyjnej obejmuje kilkadziesiąt albumów zrealizowanych u boku liderów reprezentujących różne, niekiedy skrajne regiony sceny muzycznej. Ostatnio Michał Barański studiuje indyjską muzykę karnatycką i w praktyce demonstruje indyjską perkusję wokalną (konnakol). 

Shachar Elnatan- Gitara, Śpiew 

Michał Tokaj – Fortepian, Instrumenty Klawiszowe

Michał Barański – Kontrabas, Gitara Basowa, Konnakol Vocal Percussion

Łukasz Żyta – Perkusja

Honorowy patronat:
Burmistrz Miasta Limanowa Władysław Bieda, Starosta Limanowski Mieczysław Uryga

Organizatorami festiwalu są: Krystian Jaworz Art i Stowarzyszenie Miłośnicy Beskidu Wyspowego

Partnerem jest Limanowski Dom Kultury

Sponsorzy: Dela Cosmetics, Łomzik, Emika, Henman, Joniec, Dom na Wzgórzu Paproć, Grupa Uchacz, Drukarnia M&M

Zobacz również