– Czy na tym przejściu dla pieszych musi dojść do tragedii? – pytają mieszkańcy Łostówki

– Czy na tym przejściu dla pieszych musi dojść do tragedii? – pytają mieszkańcy Łostówki

– Czy na tym przejściu dla pieszych musi dość do tragedii, żeby sytuacja się poprawiła? – pytają rodzice przedszkolaków i uczniów Zespołu Szkoły i Przedszkola w Łostówce. Mieszkańcy tej miejscowości są zmęczeni wzmożonym ruchem na drodze powiatowej oraz nieodpowiedzialnym zachowaniem kierujących.

W wyniku zamknięcia drogi krajowej nr 28 w Kasinie Wielkiej kierowcy, często spoza powiatu limanowskiego, wybierają przejazd przez Łostówkę, Wilczyce, Jurków i Dobrą wygodną, niedawno wyremontowaną drogą powiatową. Jak informują mieszkańcy, nadmierna prędkość, wyprzedzanie oraz omijanie pieszych przechodzących przez pasy, stały się codziennością. Kierujący nie reagują na znaki informujące o zbliżaniu się do szkoły, co staje się istotnym zagrożeniem dla pieszych. Pismo w tej sprawie do komendantów Komendy Powiatowej Policji w Limanowej oraz Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej skierowała dyrektor ZSiP w Łostówce, Janina Flig.

– Kierowcy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego w zakresie prędkości poruszania się. Nawet na pasach przed szkołą trudno jest przejść na drugą stronę, gdyż często samochody się nie zatrzymują. Z drogi korzystają również samochody ciężarowe, ciągniki siodłowe z naczepami, mimo ograniczenia tonażu na tej drodze. Poruszają się bardzo szybko, wyprzedzają w niedozwolonych miejscach, co stanowi zagrożenie dla pieszych, w tym dzieci szkolnych poruszających się po chodniku – napisała dyrektor Janina Flig, zwracając się z prośbą o częstsze patrole.

Jak podkreślają mieszkańcy, obecność policjantów pozytywnie wpływa na sytuację. Jednak kiedy patrol odjeżdża, wszystko wraca niebezpiecznej normy. Z władzami powiatu oraz policją rozmawiał również na ten temat Jan Chorągwicki, radny Łostówki i przewodniczący Rady Gminy Mszana Dolna.

– Zarządca drogi oraz policja znają sytuację i podejmują działania zgodnie ze swoimi możliwościami. Obiecali, że nadzór zostanie zwiększony, a w tym rejonie mogą pojawić się również nieoznakowane radiowozy. Bezpieczeństwo dzieci, rodziców, a także pracowników przedszkola i szkoły są priorytetem – zaznaczył Jan Chorągwicki w rozmowie z naszym portalem.

Jednocześnie policja zachęca wszystkich, którzy są świadkami niebezpiecznych zachowań na drodze, do zgłaszania takich przypadków poprzez krajową mapę zagrożeń – https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html Kilka takich zgłoszeń już się pojawiło. Pozostaje jeszcze apel o rozsądek do kierujących…

Zobacz również