Podsumowanie 2. edycji projektu „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej”

Podsumowanie 2. edycji projektu „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej”

Fundacja Sztetl Mszana Dolna zaprasza na podsumowanie 2. edycji projektu „Opowieść o cmentarzu żydowskim w Mszanie Dolnej” z wernisażem wystawy fotografii oraz promocją 2. wydania monografii. Wydarzenie odbędzie się 20 października o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece.

– Był to szereg działań wokół tego ważnego zabytku i praktycznie jedynego materialnego śladu po żydowskim życiu w naszym mieście. Ogromnie istotną częścią projektu było zaangażowanie wolontariuszy: porządkowanie, sprzątanie, poznawanie zasad zachowania, historii i symboliki nagrobków. Na cmentarzu odbyły się też warsztaty fotograficzne prowadzone przez Agnieszkę Traczewską – przygotowujemy wernisaż wystawy będącej ich pokłosiem. Pani Agnieszka obiecała przyjechać, by dokończyć przerwany gwałtowną ulewą, wykład. Planujemy także promocję 2. edycji naszej monografii o cmentarzu żydowskim, autorstwa Urszuli Antosz-Rekuckiej i Jolanty Kruszniewskiej. Została ona poprawiona i poszerzona o dodatkowe rozdziały: o Mszanie Dolnej i wkładzie żydowskich mieszkańców w jej historię oraz o dwóch innych miejscach pochówku Żydów – ofiar Zagłady w naszym mieście – informuje Fundacja Sztetl Mszana Dolna.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Narodowego Instytutu Dziedzictwa – Wspólnie dla Dziedzictwa.

źródło: Sztetl Mszana Dolna; oprac. MAG

fot. Sztetl Mszana Dolna

Zobacz również