Uroczystość 10-lecia nadania Szpitalowi Powiatowemu imienia Miłosierdzia Bożego

Uroczystość 10-lecia nadania Szpitalowi Powiatowemu imienia Miłosierdzia Bożego

Ks. prof. Janusz Królikowski z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie oraz ks. dr Piotr Jaworski – kapelan limanowskiego szpitala odprawili uroczystą mszę św. z okazji 10-lecia nadania tej placówce medycznej imienia Miłosierdzia Bożego.

Oprawę liturgii przygotowali pracownicy szpitala oraz chór „Bel Canto”, działający przy parafii pw. Św. Stanisława Kostki w Limanowej – Sowlinach.

Jak poinformował szpital, ks. prof. Janusz Królikowski wygłosił Słowo Boże, w którym podkreślił ogromną rolę chrześcijaństwa w postrzeganiu służby lekarskiej. Przypomniał, iż w czasach starożytnych posługa lekarska była bardzo osobliwa – koncentrowała się na zdobywaniu wiedzy, a chory człowiek dawał lekarzowi możliwość poszerzania tej wiedzy. Chrześcijaństwo w ten starożytny obraz lekarza wniosło nowy pogląd. Pod wpływem przykładu samego Chrystusa jako lekarza, jako uzdrowiciela, w procesie leczenia zaczął się liczyć przede wszystkim człowiek, jako osoba cierpiąca, której należy pomóc.

– Wyrastamy z pięknej tradycji, tej tradycji, którą nasza katolicka doktryna, nasz katolicki katechizm definiuje jako posługę poprzez uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Wpisujemy się w tę wielką tradycję. To na czym powinno nam zależeć i to co pokazuje ten przewrót chrześcijański w spojrzeniu na posługę medyczną, to jest to, że na pierwszym miejscu w duchu Chrystusa stawiamy człowieka. To wielka lekcja duchowa, w obecnych czasach niejednokrotnie zaciemniana tym, że liczą się tylko procedury, liczą się formalności – mówił ks. prof. Janusz Królikowski.

Po zakończeniu Eucharystii odczytano Akt Zawierzenia Szpitala Miłosierdziu Bożemu. Głos zabrał również dyrektor Marcin Radzięta.

– Miłosierdzie nie jest nastrojem. Jest działaniem Boga lub człowieka. To pochylenie się silniejszego nad słabszym, wielkiego nad małym, bogatego nad biednym, świętego nad grzesznym, Boga nad człowiekiem. Miłosierdzie to zejście na poziom tego, który go potrzebuje. I to dokonuje się właśnie tutaj – w szpitalu – podkreślał dyrektor szpitala powiatowego, dziękując pracownikom za zaangażowanie, poświęcenie i profesjonalizm.

źródło: Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej; oprac. MAG

fot. Szpital Powiatowy im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej

Zobacz również