Gorący czas na zakupowy i promocje. Nie klikaj, nie wysyłaj sms-ów. Możesz stracić kilkaset złotych

Gorący czas na zakupowy i promocje. Nie klikaj, nie wysyłaj sms-ów. Możesz stracić kilkaset złotych

Kilkanaście zgłoszeń tygodniowo wpływa do Komendy Powiatowej Policji w Limanowej w związku wyłudzaniem danych osobowych lub próbami oszustwa, które w konsekwencji kończą się utratą pieniędzy.

Metod, które wykorzystują oszuści jest coraz więcej. Szczególnie niebezpieczne są zakupy online, a także pozyskiwanie przez oszustów danych osobowych, jak nr PESEL czy nr telefonu. Dlatego nie klikajmy w podejrzane linki, a także nie odpowiadajmy na sms-y, które mogą być przyczyną naszych kłopotów.

Biorę udział w konkursie organizowanym przez IKEA. Potrzebuję jeszcze 5 głosów, aby wygrać. na to. Otrzymasz ode mnie SMS-a. Czy możesz wysłać mi SMS-em otrzymany kod. Jeśli wygram, możemy podzielić się wygraną. Dziękuję.

To treść sms-a, który otrzymała czytelniczka naszego portalu. Chce przestrzec wszystkich tych, którzy, tak, jak ona przesłała otrzymany kod i w ten sposób straciła kilkaset złotych.

Sposobów na wyłudzanie danych, które później pozwolą nas oszukać jest coraz więcej, a złodzieje wynajdują coraz to bardziej zmyślne metody, aby nas nabrać.

– Przed nami gorący czas wyprzedaży i różnych promocji związanych ze zbliżającym się dniem określanym jako „Black Friday”. Strony internetowe i reklamy w social – mediach będą kusiły nas niskimi cenami produktów i innymi korzystnymi ofertami – mówi st. asp. Jolanta Batko, rzecznik prasowy KPP Limanowa.

Pamiętajmy aby w tym czasie nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy. Stosując się do kilku wskazówek przygotowanych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zmniejszymy ryzyko stania się ofiarą cyberprzestępcy.

Zachęcamy również do zapoznania się z opublikowaną niedawno serią artykułów na temat bezpiecznych płatności elektronicznych:

  1. Jak zadbać o bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych? Zapoznaj się z poradami przygotowanymi przez NASK, CSIRT KNF i CBZC
  2. Alternatywa dla tradycyjnych kart płatniczych – płatność telefonem
  3. Karty płatnicze
  4. Nowoczesne metody płatnicze

Zobacz również